Strona główna Inne Digitalizacja serii literackich z XIX w. w Bibliotece Uniwersyteckiej

Digitalizacja serii literackich z XIX w. w Bibliotece Uniwersyteckiej

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego zakończyła przedsięwzięcie związane z digitalizacją części XIX-wiecznych publikacji. Kolekcja „Polskie serie literackie w XIX wieku” dostępna jest teraz w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego.

O zakończeniu przedsięwzięcia poinformowała we wtorek PAP Beata Gamrowska z Biblioteki UŁ. Przypomniała, że zbiory Biblioteki UŁ obejmują wiele publikacji XIX-wiecznych, pochodzących z czasu rozkwitu rynku wydawniczego, kiedy to „dzięki upowszechnieniu umiejętności czytania i coraz tańszym technikom powielania druku, książka stała się dostępna szerokiemu gronu odbiorców”.

„Wówczas pojawiły się pierwsze serie literackie. Wiele z nich znajduje się w zbiorach Biblioteki UŁ” – dodała.

Jak poinformowała Gamrowska, pierwszą polską serią literacką gromadzoną w Bibliotece UŁ, a wydaną pod zaborami z inicjatywy Tadeusza Mostowskiego, był cykl „Wybór Pisarzów Polskich” (Warszawa, 1803-08), zawierający najwybitniejsze dzieła wielkich twórców antyku, epoki staropolskiej i stanisławowskiej oraz utwory klasyki polskiej. Stanowił on model literackiej serii wydawniczej, na której wzorowano kolejne.

Do najbardziej znaczących serii literackich tego okresu należą: „Biblioteka Mrówki” (Lwów, 1869-1901), „Biblioteka Narodowa” (Lwów, 1868-72), „Biblioteka Polska” (Kraków, 1875-95), „Biblioteka Zapomnianych Poetów i Prozaików Polskich XVI-XVIII wieku” (Warszawa, 1886-1938), „Biblioteka Klasyków Polskich” (Lwów, 1882-1883) i „Biblioteka Pisarzów Polskich” (Kraków, 1889-1939).

Gamrowska podkreśliła, że istotnym czynnikiem kształtującym tożsamość narodową i wiedzę o świecie Polaków były wydawnictwa emigracyjne, które z uwagi na cenzurę stanowiły jedyne źródło literatury patriotycznej. Przykładem może być „Biblioteka Kieszonkowa Klasyków Polskich” wydawana przez J.N. Bobrowicza (Lipsk, 1834-53) oraz „Biblioteka Ludowa Polska” wydawana przez Wł. Mickiewicza (Paryż, 1866-71).

Zwróciła uwagę, że w trakcie realizacji projektu, ze względu na zły stan zachowania wielu druków, najpierw dokonano ich napraw konserwatorskich oraz poddano odkażeniu w komorze fumigacyjnej. Następnie skatalogowano publikacje w katalogu elektronicznym biblioteki i przekazano je do digitalizacji.

Zdaniem Gamrowskiej ze względu na naukowe i historyczne znaczenie druków, ich znaczną poczytność oraz w wielu przypadkach zły stan zachowania, konserwacja, skatalogowanie i digitalizacja posłużyły ich ochronie i zabezpieczeniu. Ułatwi to również dostęp do zbiorów wszystkim zainteresowanym.

Pod koniec stycznia tego roku Biblioteka UŁ zakończyła też projekt związany z digitalizacją materiałów związanych z kinematografią i filmami. Obok publikacji książkowych i kolekcji plakatów filmowych, są też druki reklamujące filmy. Druki te posiadają cechy dokumentów o charakterze reklamowym i częściowo informacyjnym. Stanowią one znakomite źródło informacji dla prac dotyczących filmoznawstwa, studiów historycznych z zakresu kinematografii, badań biograficznych, prac o tematyce społeczno-politycznej. Dokumentują także dorobek światowych koncernów branży filmowej (Metro-Goldwyn-Meyer, Paramount, UFA) i polskich (Sfinks, Leo Film, Feniks, Falanga).

Oba projekty zostały dofinansowane z pieniędzy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

autor: Jacek Walczak

PAP

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj