Strona główna Kariera Gdzie szukać i jak wybrać najlepszego copywritera?

Gdzie szukać i jak wybrać najlepszego copywritera?

Copywriterzy są potrzebni na różnych etapach działalności firmy. Z usług takich osób korzysta się przy tworzeniu strony internetowej, opisów produktów do sklepu czy opracowywaniu i przygotowywaniu wpisów na bloga. Obszar działalności copywriterów jest naprawdę szeroki, a ogólnie można stwierdzić, że zajmują się oni tworzeniem różnego rodzaju tekstów. W Internecie działa wiele osób, które reklamują się jako profesjonalni copywriterzy, ale nie zawsze jakość ich usług jest na wysokim poziomie. Pojawia się więc pytanie, gdzie znaleźć doświadczoną osobę, której powierzymy przygotowanie tekstów? Jak wybrać najlepszego copywritera?

Copywriter – gdzie go szukać?

Jest wiele dróg umożliwiających znalezienie copywritera. Istnieje kilka popularnych serwisów zrzeszających kreatorów treści. Na portalach tego typu można zamówić artykuły w niskich cenach, ale trzeba mieć świadomość, że ich jakość może nie być najlepsza. Zazwyczaj swoje usługi oferują tam copywriterzy, którzy dopiero zaczynają pracę w zawodzie, chcą zdobyć doświadczenie i portfolio. Trzeba być świadomym, że słabo opłacany tekst może być napisany schematycznie i bez polotu. Osoba za niego odpowiedzialna będzie chciała napisać go jak najszybciej, aby jej się to opłacało. Nie pozostanie to z pewnością bez wpływu na jakość artykułu.

Innym sposobem na znalezienie osoby odpowiedzialnej za tworzenie treści są różnego rodzaju grupy na Facebooku. Ich zaletą jest to, że skupiają one wielu użytkowników. Nie każdemu jednak podoba się to, że trzeba czekać na przyjęcie do grupy (czasami kilka, czy nawet kilkanaście godzin) i liczyć się z tym, że na opublikowane przez nas ogłoszenie odpowie nawet kilkadziesiąt osób. Zanim przekopiemy się przez liczne wiadomości, może minąć dużo czasu. Jakość ofert, które do nas trafią, z pewnością będzie mocno zróżnicowana i pojawią się i takie, które w żadnym stopniu nas nie usatysfakcjonują.

Można też zgłaszać chęć nawiązania współpracy z doświadczonym copywriterem poprzez najpopularniejsze serwisy ogłoszeniowe. W treści ogłoszenia powinniśmy dokładnie opisać, jakie mamy wymagania, za co odpowiedzialna będzie wybrana osoba i jaką stawkę proponujemy. Warto podać też wymiar czasu pracy czy ilość tekstów do napisania.

Wiele osób, które mają już doświadczenie w znajdowaniu copywriterów, przyznaje, że najlepsze efekty przynoszą poszukiwania przy wykorzystaniu wyszukiwarki. Wpisując odpowiednią frazę, można znaleźć strony internetowe agencji copywriterskich (przykąłdową znaną agencją jest https://wordpassion.pl/ ) i freelancerów i od razu zapoznać się z ich ofertą, a także poznać przykładowe realizacje. Fakt, że dany copywriter pojawia się wysoko w wynikach wyszukiwania, daje też podstawę do stwierdzenia, że zna się on na pozycjonowaniu i wie, co zrobić, aby być dobrze widocznym w wyszukiwarce.

Czym wyróżnia się najlepszy copywriter?

Wybierając copywritera do współpracy, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejszą z nich jest portfolio. To dzięki niemu można szybko sprawdzić, na jakim poziomie są tworzone przez daną agencję czy freelancera teksty. Przykładowe realizacje pozwalają też określić, w jakich branżach dana osoba czy firma radzą sobie najlepiej. Dobry copywriter powinien mieć też pozytywne recenzje od osób, które z nim współpracowały. Jeśli trafiliśmy na stronę internetową agencji copywriterskiej albo freelancera, powinniśmy też sprawdzić, jak została ona zaprojektowana. Kwestie wizualne są oczywiście mniej istotne niż sama treść. Jeśli na stronie pojawią się błędy, może to oznaczać, że nie mamy do czynienia z profesjonalistą.

Składając zapytanie o ofertę, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak szybko otrzymamy odpowiedź. Dobra agencja copywriterska zapewnia szybki kontakt. Kluczowe znaczenie ma również cena. Warto wybierać copywriterów, którzy przy większym zleceniu oferują atrakcyjne zniżki. Dla wielu osób kluczowy jest też czas realizacji. Nie można jednak oczekiwać, że artykuł specjalistyczny powstanie w jeden dzień, bo wymaga on dokładnego researchu.

Freelancer vs. agencja copywriterska

Część osób zastanawia się, czy wybrać freelancera czy agencję copywriterską. Za tą drugą opcją przemawia to, że firmy oferują rozliczenie na podstawie faktury VAT, więc można potraktować zrealizowaną usługę jako koszt prowadzenia działalności (ma znaczenie przy rozliczeniu podatkowym). Agencje mają też tę przewagę, że oferują zazwyczaj szerszy zakres usług i dysponują większą ilością pracowników (mogą szybciej realizować zlecenia).

 

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj