Strona główna Marketing Google Ads dla małych i lokalnych firm

Google Ads dla małych i lokalnych firm

Zarządzanie reklamą przy małym biznesie to nie lada wyzwanie. Z budżetem należy obchodzić się bardzo ostrożnie, z drugiej strony każdy klient jest na wagę złota. A możliwości pozyskania ich „z ulicy” są ograniczone. Oczywiście niezwykle ważne są poczta pantoflowa, renoma i opinie. Ale na nie potrzeba czasu, często lat. Mało kto może sobie pozwolić, aby „robić swoje” i biernie na to czekać.

I tu wkracza potęga Internetu. Sieć wyrównuje szanse małych graczy w stosunku do wielkich korporacji, choć bez wątpienia dysproporcje nadal istnieją. Działając celnie, można dotrzeć do setek potencjalnych klientów i dać swojej firmie potrzebnego kopa. Z drugiej strony wielu przedsiębiorców szybko zniechęca się brakiem wyraźnych wyników i „zmarnowanymi pieniędzmi”. To jak właściwie jest? Klucz to działanie z głową.

Co możesz zyskać?

Możesz dotrzeć do zupełnie nowych klientów, ale też przypomnieć o sobie dotychczasowym. Kampanie reklamowe Google Ads mają wspaniałe możliwości targetowania reklam. Co to znaczy? Otóż w przeciwieństwie do tradycyjnych metod (na przykład telewizji), reklamy Google będą wyświetlane tylko wybranym osobom. Na przykład rodzicom małych dzieci w Twojej okolicy. Albo kobietom w średnim wieku, które interesują się sportem. A to pozwala radykalnie zmniejszyć budżet potrzebny do osiągnięcia sukcesu – rzecz niezwykle ważna dla małej firmy. Celne uderzenie w tych, którzy z największym prawdopodobieństwem mogą być zainteresowani Twoimi usługami. Możesz też powiązać to ze wpisami blogowymi lub innymi lokalnymi działaniami i budować autorytet, aby zaznaczyć swoją obecność w branży lub lokalnej społeczności. W ten sposób zdobywa się zaufanie i tworzy rozpoznawalną, dobrze się kojarzącą markę.

Edukuj się

Ograniczone środki sprawiają, że trzeba będzie zakasać rękawy. Duże przedsiębiorstwa mogą zatrudnić sztab zewnętrznych specjalistów od reklamy w Sieci i zająć się innymi sprawami, tu jednak nie będzie tak łatwo. Nawet jeśli skorzystać z usług agencji (o tym więcej w następnym akapicie), nie możesz sobie pozwolić na ignorancję. Czeka Cię współpraca, warto też wiedzieć za co płacisz i czy przypadkiem nie za dużo. Dlatego polecamy zrobienie chociaż podstawowego kursu E-commerce. Będziesz wiedzieć, co robisz oraz co zlecasz. A może okaże się, że poradzisz sobie z całym wyzwaniem samodzielnie?

Korzystaj z pomocy

Właściwie nie wiesz, od czego zacząć? Nic dziwnego. Zdecydowanie rekomendujemy małym firmom wsparcie agencji interaktywnych, przynajmniej na początku przygody z Google Ads. Chodzi przede wszystkim o audyt strony oraz określenie celów i środków ich osiągnięcia. To wyznaczenie ścieżki będzie później kluczowe, nawet jeśli zdecydujesz się działać samodzielnie. Obserwacja profesjonalistów to również cenna lekcja. Czy może być lepszy sposób nauki niż oglądanie „na żywo” działań dotyczących Twojej własnej działalności?

Oprócz stałej współpracy w limitowanym zakresie ciekawą opcją do rozważenia są konsultacje i raporty od czasu do czasu. W ten sposób możesz skorygować błędy i zaktualizować strategię.

Rozmawiaj z klientami

Pisaliśmy wcześniej o tym, jak ważne jest celne dobranie docelowych grup klientów, którym pokazywane będą reklamy. Skąd jednak wziąć te informacje? Dobra agencja będzie bazowała na solidnie przeprowadzonym badaniu Twojej strony, konkurencji oraz wyszukiwań. To bez wątpienia ważne. Wiele firm zapomina jednak o tym, co ma pod nosem – dotychczasowych klientach, z którymi codziennie się rozmawia. Warto ich pytać, w jaki sposób dowiedzieli się o Twojej działalności, co ich przyciągnęło i dlaczego wybrali właśnie Ciebie. To bezcenna wiedza, która nie tylko pozwoli na Tworzenie skutecznych kampanii Google Ads, ale też na inne ulepszenia w firmie. Badaj sprawy u źródła.

Nie daj się naciągnąć

To przykre, ale na niedoświadczonych przedsiębiorców czyha wiele niebezpieczeństw. Między innymi wątpliwej renomy firmy oferujące zajęcie się Google Ads za ułamek ceny rynkowej. Takie okazje zazwyczaj zjadają co miesiąc sumy z portfela tylko po to, aby zrobić na szybko kampanię na domyślnych ustawieniach w ostatniej chwili. Albo oferują raporty lub analizy stworzone z użyciem darmowych narzędzi w ciągu kilku minut. Właśnie w związku z takimi „specjalistami” wiąże się opinia o tym, że dla małych i lokalnych firm nie da się użyć z zyskiem Google Ads. Tymczasem należy zrobić to konkretnie i profesjonalnie, na podstawie twardych danych i biznesplanu. Często w podstawowym, atrakcyjnym cenowo zakresie, ale bez półśrodków. Radzimy stawiać na jakość!


Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj