Strona główna Inne Na czym polega legalizacja dokumentów?

Na czym polega legalizacja dokumentów?

Pośrednictwo wizowe to nie tylko pomoc w uzyskaniu wizy do danego kraju, ale również wsparcie w zakresie legalizacji niezbędnych dokumentów. Poniżej garść informacji na temat tego jak wygląda taka legalizacja i co trzeba wiedzieć w tym zakresie.

  1. Na czym polega legalizacja dokumentów?
  2. Pieczęć Apostille – co to takiego?
  3. Legalizacja dyplomów i świadectw szkolnych
  4. Świadectwo niekaralności
  5. Dokumenty na tzw. „drugi paszport”

Poniżej dowiesz się w jaki sposób zalegalizować najważniejsze dokumenty.

Na czym polega legalizacja dokumentów?

Firmy zajmujące się legalizacją dokumentów w ostatnich latach okazują się bardzo przydatne dla wielu obywateli. Legalizacja dokumentów oznacza ich potwierdzenie zarówno przez właściwe organy państwa, jak również odpowiednie jednostki konsularne. Po ich legalizacji w wymienionych instytucjach, dokumenty mogą być dopuszczone do obiegu na terytorium obcego kraju. Aby zalegalizować w ten sposób dany dokument, należy spełnić odpowiednie warunki natury formalne. Dany dokument musi być z jednej strony możliwy do zalegalizowania w polskim MSZ, a z drugiej strony – uzyskać akceptację w danej placówce konsularnej.

Pieczęć Apostille – co to takiego?

Przedsiębiorstwa zajmujące się pośrednictwem wizowym, często świadczą też usługi związane z legalizacją dokumentów za pomocą pieczęci „Apostille”. Czym jest taka pieczęć i co oznacza? Tylko Ministerstwo Spraw Zagranicznych może dokonywać legalizacji dokumentów za pomocą takiej pieczęci. Rozpoznają ją liczne kraje, które podpisały konwencję haską z 1961 r. o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych.

Legalizacja dyplomów i świadectw szkolnych

Pośrednictwo wizowe to również pomoc w zakresie legalizacji dyplomów i świadectw szkolnych. W tym celu należy przedstawić oryginał dyplomu lub świadectwa. Nie wchodzą tutaj w grę sporządzone duplikaty. Jeśli okazało się, że oryginał został zgubiony, to należy poprosić o pomoc organ wydający dany dyplom lub świadectwo, aby wydał stosowny duplikat.

Świadectwo niekaralności

Często w różnych sytuacjach może nam być potrzebne świadectwo niekaralności, np. podejmując za granicą pracę w wybranych zawodach. Legalizacja takiego świadectwa może również być wykonana w firmie typu pośrednictwo wizowe. W tym celu wystarczy przesłać oryginał podpisanych dokumentów – wniosku i pełnomocnictwa.

Dokumenty na tzw. „drugi paszport”

Legalizacja dokumentów to również pośrednictwo w wydaniu zgody na drugi paszport, czyli wsparcie w zakresie kompletowania dokumentów, m.in. wspomnianego świadectwa niekaralności. Firmy pośredniczące pomagają złożyć niezbędne dokumenty i odebrać drugi paszport w MSZ w Warszawie. Z uzyskaną zgodą należy się udać do dowolnego punktu paszportowego w kraju, gdzie złożymy wniosek o standardowy paszport.


Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj