Strona główna Inne „New Scientist”: pandemia wkracza w decydującą fazę, wiele zależy od nas samych

„New Scientist”: pandemia wkracza w decydującą fazę, wiele zależy od nas samych

Pandemia wywołana przez koronawirus SARS-CoV-2 wkracza w decydującą fazę, kluczowe mogą być najbliższe tygodnie – ostrzega „News Scientist”. Tygodnik podkreśla, że wiele zależy od nas samych, od tego jak będziemy przestrzegać zaleceń ograniczających rozprzestrzenia się tego patogenu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do środy wykryto na świecie ponad 126 tys. przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano też ponad 4,6 tys. zgonów. Niepokojące jest wysokie tempo wzrostu zachorowań w Europie, szczególnie we Włoszech. Reuters informuje, że w środę zarejestrowano prawie 7 tys. nowych przypadków – czyli więcej, niż w ciągu doby w szczytowym okresie epidemii w Chinach.

Tygodnik naukowy „New Scientist” w komentarzu redakcyjnym podkreśla, że ogłoszona przez WHO pandemia wkracza w decydującą fazę i kluczowa dla dalszego jej rozwoju mogą być najbliższe tygodnie. Wiele zależy od nas samych, od tego jak będziemy przestrzegać zaleceń ograniczających rozprzestrzenia się tego patogenu.

Chodzi przede wszystkim o przestrzeganie zasad higieny, głównie mycie i dezynfekowanie rąk, oraz ograniczenie (na ile to możliwe) kontaktów z innymi osobami, unikanie większych skupisk, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach. „Im bardziej opóźnimy rozprzestrzenianie się wirusa, tym więcej zyskamy czasu, by się do niego lepiej przygotować” – podkreślono w „New Scientist”. Chodzi głównie o badania nad szczepionką, które potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w czwartek, że za tydzień lub nieco później w Polsce może być zarażanych koronawirusem tysiąc osób. Do czwartku rano w całym kraju potwierdzono 47 przypadki zarażenia SARS-CoV-2.

„Będziemy mieli prawdopodobnie niedługo sto osób zakażonych koronawirusem, a pewnie za tydzień – miejmy nadzieję, trochę dłużej – będziemy dochodzili do takiej ilości osób zarażonych, jak w innych krajach, czyli (…) do tysiąca, może trochę mniej” – ocenił Szumowski w TVN24. Zapewnił, że „na razie ten wzrost jest przewidywalny”.

Według „News Scientist” należy liczyć się z tym, że podobnie jak w przypadku grypy, większość osób na świecie zetknie się z SARS-CoV-2. Taki scenariusz wydaje się być coraz bardziej prawdopodobny. „Jeśli tak się stanie, wirus ten będzie krążył podobnie jak wirus grypy i stopniowo coraz więcej osób będzie się na niego uodparniać” – podkreślaja autorzy publikacji.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w środę podczas konferencji prasowej w Berlinie, że wirusem tym może się zarazić nawet 60-70 proc. populacji, a najważniejszym zadaniem jest spowolnienie rozprzestrzenia się wirusa.

Eksperci podkreślają, że trzeba chronić przede wszystkim osoby najbardziej narażone na zakażenie oraz zgon w wyniku powikłań infekcji. Są to głównie osoby po 60. roku życia oraz cierpiące na różne schorzenia, takie jak choroby sercowo-naczyniowe i cukrzyca. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński


Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj