Strona główna Inne Noc Naukowców na Śląsku

Noc Naukowców na Śląsku

„W rytmie eko” – to hasło Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej, która 8 października zgromadzi publiczność w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach i Rybniku. Swoją własną Noc Naukowców można skomponować, zapisując się od 1 października na bezpłatne wykłady, pokazy, warsztaty, wystawy, koncerty i popularnonaukowy talk-show.

„Politechnika Śląska bardzo intensywnie odpowiada na zapotrzebowanie otoczenia społeczno-gospodarczego – stąd tegoroczne hasło. Zielona energia czy ekologiczne zachowania są bardzo ważne, dlatego postanowiliśmy w tym roku skupić się właśnie na tym temacie. Na pewno będziemy dużo mówili o elektromobilności, alternatywnych źródłach energii czy gospodarce obiegu zamkniętego. W programie mamy również +strefę bajtla+ dla najmłodszych i fantastyczny talk-show z naszymi naukowcami, pod hasłem +eko-plotki+” – informuje w komunikacie prasowym dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

W programie Nocy Naukowców znalazły się m.in. spotkania: „Fantastyczny świat mikroorganizmów”, „Zostań pilotem bezzałogowego statku powietrznego”, „Kosmos w naszych rękach”, „Chemiczna eksplozja kolorów”, „Test na astronautę” i „Bibliosfera dla małych, czyli bajki w strefie bajtla”.

Miłośnicy nauki dowiedzą się także, jak działa procesor, co wie haker, jak roboty widzą nasz świat, czy sztuczna inteligencja potrafi fałszować obrazy, jak sterować dronem i jak zbudować łazik z klocków Lego.

Poruszone zostaną kwestie ekologiczne w architekturze i budownictwie. Naukowcy wyjaśnią, jak wieżowiec przetrwa trzęsienie ziemi i dlaczego metan jest zawsze groźny. Wytłumaczą, jakie bogactwo zawarte jest w kuchennych odpadkach, dlaczego mikroplastik jest makroproblemem, jak lepkość wpływa na przemieszczanie się, jak zrobić domowe wskaźniki pH, jak zmęczenie wpływa na sprawność manualną i intelektualną, co można zobaczyć podczas laparoskopii i jak truto ludzi na przestrzeni lat.

Nie zabraknie też kulturalnych aktywności, wśród nich – koncertu Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej i potańcówki z Akademickim Zespołem Tańca „Dąbrowiacy”. Niektóre wydarzenia będą transmitowane w internecie.

Noc Naukowców rozpocznie się 8 października o godz. 15 i potrwa do godz. 22. Program będzie dostępny na stronie: https://nocnaukowcow.com.pl/, a także na profilu FB oraz na instagramie.

Nauka w Polsce

kol/ zan/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj