Strona główna Edukacja Resort nauki: monografia naukowa będzie tak punktowana, jak jej wydawnictwo

Resort nauki: monografia naukowa będzie tak punktowana, jak jej wydawnictwo

Zamiast oceniać pojedyncze monografie naukowe, oceniane będą wydawnictwa je wydające – wyjaśnia resort nauki, proszony przez PAP o komentarz w sprawie wykazu publikacji monografii naukowych. Za książkę wydaną przez któregoś z najlepszych światowych wydawców można otrzymać 200 punktów, a 20 punktów za publikację w wydawnictwie nieuwzględnionym przez resort.

W piątek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) opublikowało listę wydawnictw, w których za publikację monografii naukowych naukowcy otrzymują punkty. To punkty uwzględniane w ewaluacji uczelni. Lista ta obejmuje 536 pozycji i podzielona jest na dwie części. W części za 200 punktów znalazło się 36 globalnych wydawnictw naukowych (a publikowane tam monografie z nauk humanistycznych, społecznych czy teologicznych będą mogły zdobyć nawet 300 punktów – zapowiada resort). A w części listy wydawnictw za 80 punktów znalazło się 500 wydawnictw – głównie polskich.

“W ewaluacji będą także uwzględniane monografie wydane w wydawnictwach znajdujących się poza tym wykazem. Takie monografie również będą mogły zostać zgłoszone jako osiągnięcia naukowe na potrzeby ewaluacji i za każdą z nich będzie przyznawane 20 pkt.” – poinformowali przedstawiciele resortu nauki proszeni przez PAP o komentarz w sprawie wykazu.

“Ponadto w ramach dyscyplin naukowych należących do dziedziny nauk humanistycznych, dziedziny nauk społecznych i dziedziny nauk teologicznych poddający się ewaluacji ośrodek naukowy będzie też mógł zgłaszać takie monografie do oceny eksperckiej, dokonywanej przez Komisję Ewaluacji Nauki. Jeżeli dana monografia zyska aprobatę KEN, wówczas na potrzeby ewaluacji będzie jej przyznawane 80 punktów” – informuje MNISW. Będzie to więc tyle samo punktów, co za publikację monografii w wydawnictwie z wykazu MNiSW.

Resort nauki przypomina, że dotąd wszystkie monografie naukowe otrzymywały taką samą liczbę punktów (25 punktów). Wyjątkowo za dzieła uznane za wybitne można było uzyskać 50 punktów.

Na pytanie PAP, co ten wykaz oznacza dla naukowców MNiSW odpowiedziało, że wprowadzona będzie zasada “dziedziczenia prestiżu wydawnictwa”, która polega na tym, że “monografia naukowa jest warta tyle, ile wydawnictwo ją wydające”.

“Ogłoszony wykaz jest dopiero pierwszą formą sklasyfikowania wydawnictw na potrzeby ewaluacji jakości działalności naukowej. Wydawnictwa, które nie znalazły się w wykazie obecnie ogłoszonym, będą mogły złożyć wnioski o uwzględnienie ich w kolejnym wykazie” – zapowiada resort nauki.

PAP zapytała MNiSW o to, kiedy opublikowany będzie wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Resort nauki zapowiada, że taki wykaz ukaże się “do końca I połowy 2019 roku”, a więc do końca czerwca br.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj