Strona główna Kariera Rzeczywistość pracy w IT – co musisz wiedzieć, zanim się zanurzysz

Rzeczywistość pracy w IT – co musisz wiedzieć, zanim się zanurzysz

Branża IT od lat boryka się z nieustannym niedoborem pracowników. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Zarówno ludzie młodzi wchodzący na rynek pracy jak i doświadczeni pracownicy coraz częściej podejmują decyzję o rozpoczęciu pracy w IT. Należy jednak pamiętać o tym, że aby pracować w tej branży, należy posiadać odpowiednie kompetencje gdyż nie jest to zajęcie dla każdego. W poniższym artykule objaśniamy, jak wygląda rzeczywistość pracy w IT.

Jak zacząć karierę w IT?

Zanim w ogóle pomyślimy o poszukiwaniu pracy w branży IT, należy sprawdzić, czy mamy do tego predyspozycje. Warto wiedzieć o tym, że w tym zawodzie bardzo ważna jest wiedza oraz umiejętności. Czy aby rozpocząć pracę w tej branży należy posiadać wykształcenie kierunkowe? Absolutnie nie. Oczywiście, dyplom uczelni wyższej z kierunku „informatyka” lub pokrewnego na pewno zwiększy nasze szanse, jednak jego brak wcale nie oznacza, że nie znajdziemy wymarzonej pracy.

Specjalistą od programowania mogą zostać zarówno informatycy z wykształceniem kierunkowym jak i humaniści mający smykałkę do pracy w takim charakterze. Dla pracodawcy najważniejsze są posiadane kompetencje, cechy charakteru i umiejętności.

Kursy online dla przyszłych programistów

Osoby zainteresowane rozpoczęciem pracy w branży IT mają obecnie możliwość brania udziału w specjalnych kursach online, tzw. bootcampach. W trakcie takiego kursu oprogramowania łatwo można sprawdzić, czy branża IT to coś dla nas, czy jednak powinniśmy poszukać innego zawodu.

Kursy tego typu trwają zazwyczaj około kilkuset godzin. Ich uczestnicy zdobywają zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną dotyczącą programowania, testowania oprogramowania itd. Na koniec kursu otrzymuje się specjalny certyfikat potwierdzający zdobycie umiejętności.

Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się programowania? 

Czy da się nauczyć programowania w ciągu tygodnia? W tym momencie rozwiejemy wszystkie wątpliwości, jednak niestety nie. Osoby, które planują rozpoczęcie kariery w branży IT, muszą liczyć się z tym, że w początkowym okresie czeka ich ciężka i dość długa praca związana ze zdobywaniem umiejętności.

W trakcie wspomnianych wcześniej kilkuset godzin kursu czeka nas szeroka dawka wiedzy do przyswojenia. Na szczęście, każdy uczestnik kursu ma przydzielonego opiekuna, który w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości służy pomocą. Samodzielne opanowanie wiedzy z zakresu IT dla laików może być prawdziwym wyzwaniem.

Zobacz też: Outsourcing IT właśnie stał się łatwiejszy

W opanowywaniu wiedzy z zakresu IT niezwykle istotna jest sumienność i systematyczność. Najlepiej jest poświęcać na to określoną liczbę godzin w każdym tygodniu. W przeciwnym razie może okazać się, że po długiej przerwie całą wcześniej przyswojoną wiedzę po prostu zapomnieliśmy.

W IT zarobisz więcej 

To, co przyciąga osoby poszukujące pracy do branży IT, to przede wszystkim wyjątkowo atrakcyjne zarobki. Oczywiście, wynagrodzenia uzależnione są od stażu pracy i umiejętności, dlatego z wiadomych względów nowicjusze nie mogą liczyć na to, że na start ktoś zaproponuje im niespotykane stawki.

Zobacz też: Praca i skuteczne doradztwo w IT – mindworkers.pl

Osoby udające się na staż mogą liczyć na wynagrodzenia w wysokości około 3000 złotych brutto. Początkujący programiści zarabiają zazwyczaj od 3 do nawet 5 tysięcy złotych brutto. Osoby posiadające kilkuletni staż oraz szeroką wiedzę i kompetencje zarabiają nawet powyżej 10 tysięcy złotych brutto.

Pierwsza praca w IT – o czym trzeba pamiętać? 

Po opanowaniu podstawowej wiedzy z zakresu IT oraz uzyskaniu stosownego certyfikatu, można już poszukiwać swojej pierwszej pracy. Z racji tego, iż zapotrzebowanie na pracowników w branży IT od lat jest na bardzo wysokim poziomie, nie powinno to być szczególnie trudne.

Podejmując pracę w IT należy pamiętać o tym, że w tym zawodzie cały czas trzeba uczyć się nowych rzeczy. Doskonalenie swoich umiejętności jest szczególnie istotne, ponieważ cyklicznie pojawiają się nowe technologie, a istniejące są na bieżąco udoskonalane.

Jeśli będziemy mieli to na uwadze, na pewno zostanie to docenione przez przełożonych. Warto pamiętać o tym, że w branży IT mamy wręcz nieograniczone możliwości awansu. Już po upływie kilkunastu miesięcy możemy awansować na wyższe stanowisko, dzięki czemu nasze dochody wzrosną nawet kilkukrotnie.


Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj