Strona główna Inne Uniwersytet Medyczny rozpoczął dygitalizację zasobów naukowych

Uniwersytet Medyczny rozpoczął dygitalizację zasobów naukowych

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu rozpoczął dygitalizację swoich zasobów naukowych. Podpisano list intencyjny, na podstawie którego w proces archiwizowania elektronicznego zaangażują się specjaliści z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

W przesłanym we wtorek komunikacie poinformowano, że rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowski oraz prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem prof. Tomasz Zatoński podpisali w poniedziałek list intencyjny z przedstawicielami Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w zakresie prac nad projektem dygitalizacji zasobów naukowych gromadzonych na uczelni.

„Mamy morze niewykorzystanych danych, bardzo cennych, a leżących na pendrive’ach. Codziennie tworzymy i gromadzimy nowe dane. Dygitalizacja jest niezbędna, aby móc je w pełni wykorzystać” – mówi cytowana w komunikacie koordynatorka projektu dr Agnieszka Siennicka z Katedry i Zakładu Fizjologii UM.

W ramach projektu specjaliści z Katedry Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu oraz Katedry Systemów Informacyjnych z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego nieodpłatnie przekażą swój ekspercki know-how w zakresie zarządzania danymi oraz data science.

Jak podano, uczelnie zobowiązały się do stworzenia dokumentu, który będzie stanowił ogólny plan (tzw. mapę drogową) projektu określający jego cele, ogólne potrzeby i wymagania uczelni oraz analizę obecnego stanu nauki i techniki.

„Pierwszym krokiem w realizacji projektu będzie właśnie audyt i w uproszczeniu ocena tego, jak dużo jest do zrobienia i od czego powinniśmy zacząć” – powiedziała dr Siennicka.

„Nowoczesne techniki analizy danych pozwolą oczyścić i zintegrować różne zbiory danych, dzięki czemu będą one miały większą wartość naukową” – wyjaśnił dr inż. Maciej Pondel, koordynator projektu po stronie UE.

Działania będą realizowane w ramach wrocławskiego Digital Innovation Hub Level 4.0., który tworzy pięć organizacji: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wrocławski Park Technologiczny, Balluff Sp. z o.o. oraz TestArmy Group S.A.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ ekr/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj