Strona główna Inne 4 skuteczne sposoby na stres

4 skuteczne sposoby na stres

Stres jest obecny w życiu każdego z nas. Mobilizuje do pracy, pozwala zmierzyć się ze wszelkimi przeciwnościami losu i uniknąć zagrożeń. Jednakże jego nadmiar bardzo niekorzystanie odbija się na stanie całego organizmu. Człowiek w stresie zaczyna czuć podenerwowanie, złość, a jego praca jest nieproduktywna. Nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się stresu, pewna jego dawka jest nam niezbędna do życia. Możemy jednak zminimalizować go na tyle, żeby nie stanowił dla nas problemu.

1. Uśmiechaj się

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że uśmiech obniża poziom adrenaliny i noradrenaliny, a tym samym uspokaja serce, obniża ciśnie krwi i wycisza. Najlepsze „antystresowe” działanie wykazuje szczery śmiech, ale nawet wymuszony uśmiech, jest w stanie w pewnym zakresie obniżyć poziom stresu. Jeżeli więc żyjesz przez cały czas na najwyższych obrotach, a problemy Cię przytłaczają – śmiej się jak najwięcej.

2. Zauważ w czym tkwi problem

Już sama identyfikacja problemu jest w stanie znacząco obniżyć poziom Twojego stresu. Skup się na sobie, pomyśl co jest przyczyną tego, że się denerwujesz. Być może powód jest błahy, może nawet go wyolbrzymiasz – to bez znaczenia. Najważniejsze jest, żebyś go zauważył i racjonalnie przemyślał, na ile możliwe jest, że stanie się to, czego się boisz.

3. Medytuj

Codzienna medytacja i relaksacja poprawiają parametry krwi, rozluźniają ciało i zmniejszają aktywność hormonów odpowiedzialnych za stres. Jeśli medytujesz przynajmniej 10 minut dziennie, szybko możesz odczuć, że Twoje zdrowie i stopień komfortu znacznie się poprawiają. Jeśli nie przepadasz za medytacją, po prostu się relaksuj, ciepła kąpię, chwila z książką, rób to, co Cię wycisza.

4. Pokochaj lęk

Stres jest bardzo często następstwem lękowej sytuacji, którą generuje nasz umysł. Boisz się, że z czymś nie zdążysz, denerwuje Cię, że szef w pracy zbyt wiele od Ciebie wymaga – spróbuj to zaakceptować. Powiedz sobie, że masz prawo odczuwać lęk i się stresować, że to nic wielkiego. Spróbuj się z tym utożsamić i zintegrować to uczucie ze sobą. Zadziwisz się widząc efekty – stres zacznie słabnąć, a strach zniknie.

Walki ze stresem uczy się na ogromnej ilości szkoleń i kursów. O mechanizmie stresowym napisano setki książek i artykułów, jednakże wiedza bez praktyki nic Ci nie da. Już dziś zastosuj powyższe 4 sposoby i uwolnij się do stresu. Z pewnością wyjdzie Ci to na zdrowie.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj