Strona główna Firma 750 mln zł dla dużych przedsiębiorstw w „szybkiej ścieżce”

750 mln zł dla dużych przedsiębiorstw w „szybkiej ścieżce”

750 mln zł na wsparcie ambitnych projektów B+R, realizowanych przez duże firmy, przeznaczyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w tzw. „szybkiej ścieżce”. Oznacza to, że decyzję o dofinansowaniu otrzymają one w 90 dni od złożenia wniosku. Zgłoszenia przyjmowane są od 14 października do 30 listopada.

Budżet ogłoszonego konkursu to 750 mln złotych. Minimalna wartość projektu powinna wynieść 12 mln zł. Jego adresatami są duże przedsiębiorstwa, czyli firmy zatrudniające więcej niż 250 pracowników. Konkurs, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, ogłoszono w ślad za uruchomionym w kwietniu tego roku konkursem „szybkiej ścieżki” dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Decyzja o przyznaniu dofinansowania wydana zostanie w 90 dni od złożenia wniosku.

„W nowej unijnej perspektywie Polska dysponuje największymi w historii środkami na wsparcie innowacyjności. Dzięki tym środkom oraz nowatorskiej formule konkursów ogłaszanych przez NCBR polscy przedsiębiorcy mogą zwiększyć konkurencyjność swoich firm i dokonać znaczącego postępu technologicznego. Zmiana modelu i oparcie rozwoju polskich przedsiębiorstw o innowacje to klucz do sukcesu polskiej gospodarki” – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Dyrektor NCBR Krzysztof Jan Kurzydłowski zwraca uwagę, że poziom zaangażowania sektora prywatnego w działalność badawczo – rozwojową w Polsce rośnie, ale wciąż jest niski. „Dotyczy to zwłaszcza dużych przedsiębiorstw, które nie są skłonne ponosić ryzyka związanego z realizacją projektów B+R. Uruchamiając konkurs +szybkiej ścieżki+ stwarzamy im możliwości podjęcia ambitnych, przełomowych – a zatem tych obarczonych największym ryzykiem – projektów. Stwarzamy więc szansę przestawienia naszej gospodarki na innowacyjne tory” – mówi prof. Kurzydłowski.

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie badań przemysłowych lub prac rozwojowych nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami, służącymi rozwojowi prowadzonej działalności gospodarczej. Przedmiotem dofinansowanego projektu musi być jednak rozwiązanie, wpisujące się w tzw. „Krajową inteligentną specjalizację”, czyli zestaw specjalizacji określonych, jako priorytetowe w polityce naukowej i innowacyjnej do roku 2020. Ważnym udogodnieniem dla przedsiębiorców jest elektroniczny system naboru wniosków.

W pierwszej turze programu „Szybka ścieżka”, skierowanej do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, dofinansowanie otrzymały 34 najlepsze projekty. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało im łącznie 178 mln zł dofinansowania. Dzięki wsparciu prowadzone będą m.in. prace nad uzyskaniem ultracienkiego ogniwa fotowoltaicznego na bazie perowskitów; systemem kontroli lotniczej nowej generacji; tomografem hybrydowym do badania zawilgocenia i stanu budynków oraz wykorzystującymi energię elektromagnetyczną maszynami nowej generacji do łączenia tworzyw sztucznych.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj