Strona główna Kariera Blisko 11,7 mln zł dla młodych badaczy od FNP

Blisko 11,7 mln zł dla młodych badaczy od FNP

Blisko 11,7 mln złotych otrzyma 15 młodych badaczek i badaczy w kolejnej edycji programów HOMING i POWROTY, rozstrzygniętych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Nagrodzeni będą realizowali w Polsce innowacyjne projekty B+R.

W ramach programu HOMING, skierowanego do osób z zagranicy, które chcą realizować w Polsce projekt badawczy, karierę w naszym kraju będzie rozwijało dziesięcioro młodych doktorów. Otrzymają oni od FNP łącznie 7,7 mln złotych na realizację projektów o charakterze staży podoktorskich.

Z kolei trzeci konkurs w programie POWROTY umożliwi pięciu badaczkom powrót do pracy naukowej po przerwie związanej z rodzicielstwem lub pracą poza obszarem nauki. Na prowadzenie badań laureatki programu otrzymają łącznie prawie 4 mln złotych.

Jak poinformowała FNP, do trzeciego konkursu w programie HOMING zgłoszono 34 projekty, natomiast do programu POWROTY – 25 projektów. Laureatki i laureaci obu programów będą współpracować z 23 zagranicznymi partnerami naukowymi, 10 polskimi partnerami naukowymi oraz jednym partnerem gospodarczym z Polski. Środki pozyskane od FNP pozwolą na sfinansowanie co najmniej 23 miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz 21 stypendiów dla studentów i doktorantów zaangażowanych w realizację prac badawczych.

Finansowanie projektów zostało przyznane na dwa lata. Laureaci zostali wyłonieni w toku trzyetapowej oceny merytorycznej dokonywanej przez recenzentów zagranicznych i ekspertów zasiadających w dwóch panelach: naukowo-gospodarczym oraz interdyscyplinarnym.

Czwarty i jednocześnie przedostatni konkurs w obu programach rozpocznie się 1 sierpnia br., natomiast zbieranie wniosków zakończy się 2 października br. Ostatni konkurs w programach HOMING i POWROTY zostanie ogłoszony na początku stycznia 2018 r.

Środki na finansowanie grantów w obu programach pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Szczegółowe informacje na temat wyników programu są dostępne na stronie: http://www.fnp.org.pl/trzecie-konkursy-w-programach-homing-i-powroty-rozstrzygniete/

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj