Strona główna Firma Content Marketing

Content Marketing

Każdy kto próbował kiedykolwiek wypromować produkt, usługę bądź markę w Internecie zetknął się z pojęciem content marketingu. Czym tak naprawdę jak content marketing? Jak tworzyć dobre treści? Jak skutecznie je dystrybuować? Czy kampanię content marketingową warto prowadzić na własną rękę czy skorzystać z pomocy profesjonalistów? Na wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule – zapraszamy do lektury.

Co to jest content marketing?

Pewnie większość osób rozumie content marketing jako tworzenie treści i publikowanie jej w sieci. To bardzo uproszczona definicja. Spójrzmy jak content marketing definiuje IAB Polska. „Content marketing to strategiczne podejście do marketingu definiowane jako proces skupiający się na tworzeniu i dystrybucji wartościowych treści. Zarówno w sektorze B2C, jak i B2B celem jest przyciąganie oraz utrzymywanie uwagi ściśle określonej grupy docelowej wokół świata marki.”

Warto podkreślić, że content marketing to tworzenie i dystrybuowanie treści, których zadaniem jest spełnianie jasno określonych, strategicznych celów reklamodawcy. Jako treści rozumiemy nie tylko wysokiej jakości artykuły, ale także, m.in.: e-booki, raporty, prezentacje, filmy, gry, newslettery, e-maile. Niezwykle istotnym elementem content marketingu jest dystrybucja treści – wybór odpowiednich miejsc i kanałów publikacji ze względu na cel kampanii oraz charakterystykę grupy odbiorców. Równie ważne jest mierzenie i monitorowanie efektów działań – co pozwala optymalizować je skutecznie i właściwie zarządzać budżetem.

Jak tworzyć angażujące treści?

Zastanawiasz się jak tworzyć dobre treści? Oto kilka pytań – wskazówek.

Kim są Twoi odbiorcy?

By stworzyć przekaz, który zaangażuje Twoich potencjalnych klientów – warto zadać sobie pytanie kim są Twoi odbiorcy – w jakim są wieku, jaki jest ich status materialny, jak spędzają wolny czas. Definiując grupę odbiorców określisz także miejsca w sieci, w których bywają – tym samym łatwiej będzie Ci wybrać kanały dotarcia oraz formę przekazu – np.: artykuł ekspercki czy wideo poradnik.

Jaki jest Twój cel?

Zapewne odpowiesz, że sprzedaż produktu – ale to etap finalny działań. Zastanów się jakie są mikrocele. Zwiększenie ruchu na stronie? Budowanie świadomości marki? Pozyskanie leadów – adresów e-mail, numerów telefonu? Domknięcie sprzedaży? Budowanie sieci lojalnych klientów? Określ precyzyjnie mikrocel – to pozwoli skutecznie określić kanał dystrybucji i rodzaj treści.

Na jakim etapie decyzji zakupowej są Twoi klienci?

Zastanów się na jakim etapie decyzji zakupowej są Twoi potencjalni klienci – w którym punkcie lejka sprzedażowego znajdują się. Są u samej góry – musisz wzbudzić ich zainteresowanie. Może są już pośrodku i właśnie porównują Twój produkt z konkurencją? Zakupili produkt i zastanawiają się nad kontynuacją zakupów? To bardzo istotne, bowiem determinuje to rodzaj treści, którą powinieneś przygotować, a także miejsce, gdzie będziesz publikować materiał.

Gdzie będziesz publikował treść?

Jeżeli udało Ci się odpowiedzieć na powyższe pytania zapewne wiesz już, gdzie powinieneś opublikować swoje treści, by dotrzeć do założonego grona odbiorców. Określanie miejsca publikacji to istotny etap kampanii content marketingowej. Z założenia content marketing to nienachalna forma promocji, użytkownik poruszając się w Internecie, natrafia na interesujące go treści w adekwatnych portalach, kanałach, social media. Istotą content marketingu jest tworzenie wartościowej treści i odpowiednia jej dystrybucja.

Jak tworzyć angażujące treści?

Treści poza przekazem reklamowym powinny nieść wartość dodaną dla użytkownika. Co więcej treści powinna zostać przekazana w ciekawy, angażujący sposób. Nie ograniczaj się wyłącznie do tekstu, postaw na visual content – infografiki, prezentacje produktu, filmy, które uatrakcyjnią Twój przekaz i przykują uwagę użytkownika.

Jak będzies mierzył efekt działań?

Pamiętaj, by monitorować efekty kampanii content marketingowej – wykorzystaj w tym celu Google Analytics. Możesz poprosić także wydawcę, by udostępnił Ci statystyki swojego portalu – liczbę odsłon artykułu, kliknięć w linki zawarte w artykule, liczbę pobrań pliku .pdf czy odtworzeń filmu.

Działać na własną rękę czy zatrudnić agencję?

Jak widzisz prowadzenie i monitorowanie efektywnej kampanii content marketingowej to złożony proces – to znacznie więcej niż tworzenie ciekawych artykułów i publikowanie ich w Internecie. Proces określania grupy odbiorców, definiowania miejsc docelowych, tworzenie przekazu, monitorowanie efektów, wysnuwanie wniosków i prezentacja danych po zakończeniu kampanii w przejrzystej formie – to wieloetapowy proces, który wymaga eksperckiej wiedzy i doświadczenia. Warto podkreślić, że zwykle wydawcy za publikację treści pobierają opłatę. Im bardziej poczytny i popularny portal, tym wyższa stawka. Agencje marketingowe (m.in. http://thinkkong.pl )zwykle oferują dużo niższe stawki za publikację, gdyż podpisują partnerskie umowy z wydawcami. Na własną rękę nie oznacza za tym taniej. Czy skuteczniej? Nie ryzykuj. Postaw na wiedzę, doświadczenie i oszczędność – czasu i pieniędzy.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj