Strona główna Kariera Copywriter zarobi nawet 50 zł za 1000 znaków? Czy zleceniodawca będzie usatysfakcjonowany?

Copywriter zarobi nawet 50 zł za 1000 znaków? Czy zleceniodawca będzie usatysfakcjonowany?

Copywriter zarobi nawet 50 zł za 1000 znaków? Czy zleceniodawca będzie usatysfakcjonowany? Ile powinien zarabiać copywriter? Odpowiedź jest prosta i już jej udzielam. Powinien zarabiać tyle, żeby dobrze było zleceniodawcy i przy okazji, żeby dobrze było pisarzowi. Ale ten pierwszy zawsze musi być zadowolony bardziej, ponieważ to on płaci za tekst.

Zawód pisarza/freelancera nie jest zawodem dla studentów. Dlaczego? Bo studenci zazwyczaj za tysiąc znaków pobierają 1-2 zł wynagrodzenia. Biorąc pod uwagę to, że student zazwyczaj jest na utrzymaniu rodziców, nie stanowi to dla niego problemu. No właśnie, dla niego – ale dla ludzi, którzy żyją z pisania tekstów staje się to problemem zasadniczym.

A jaka jest różnica pomiędzy studentem chcącym sobie dorobić a pisarzem, dla którego działalność ta jest jedynym źródłem utrzymania? Obydwaj posiadają ręce, komputer, klawiaturę i edytor tekstu. Jednak osoby, które pobierają zbyt mało za swoją pracę, psują rynek i zwykle wykonują słabej jakości teksty. To z kolei wpływa na opinię o wszystkich copywriterach.

Również zleceniodawcy nie będą zadowoleni. W sytuacji, gdy szukają wysokiej jakości tekstów, trafiają na artykuły mówiąc delikatnie o miernej wartości, z błędami, zmyślnymi faktami, które trzeba gruntownie przerabiać przed publikacją. Nie po to się korzysta z usług copywritera, żeby jeszcze i samemu błyszczeć umiejętnościami pisarskimi. Ktoś, kto zastanie zawiedziony w ten sposób, nie będzie się spieszył, aby drugi raz złożyć zamówienie.

Problem na pierwszy rzut oka banalny, przecież można znaleźć lepszego copywritera i jemu zlecić wykonanie tekstu. Tylko, że ten lepszy copywriter nie otrzymywał wynagrodzenia albo było ono śmiesznej wysokości i zdecydował się zarabiać na życie w inny sposób. Jego już nie ma na rynku. Nie można mu niczego zlecić.

Drogi kolego/koleżanko, jeśli chcesz sobie dorobić na pisaniu tekstów, to zamiast sobie dorabiać 1-2 zł za 1000 znaków ze spacją, dorób sobie więcej. Rozejrzyj się w cennikach i zażądaj za swój tekst tyle, ile on jest faktycznie warty. Zacznij szanować swoją pracę.

Osoby, które pracują zawodowo jako copywriterzy, dokładnie wiedzą, ile chcą za swoją pracę i w jaki sposób ją wyceniać. Podobnie jest z doświadczonymi redaktorami, dziennikarzami, pisarzami, grafikami i ilustratorami. Ci, którzy nie umieją wycenić czasu swojej pracy lub mają horrendalne stawki to albo nieprofesjonaliści, którym miesiąc zajmuje wykonanie ilustracji jeża w śmigłowcu albo artyści, którzy w ogóle nie mogą znaleźć zleceń i zarabianiem na pisaniu nie powinni się zajmować. Bo jak się coś umie, to się to robi szybko i za to się dostaje niemałe pieniądze albo się tego nie robi w ogóle.

Tekst ma podbić ranking marki, ma podnieść sprzedaż produktu/usługi, zapraszać nowych internautów na stronę WWW. Więc ile jest warte 1000 znaków bez spacji, skoro te 1000 znaków przyniesie zleceniodawcy wiele większą wartość?

/T/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj