Strona główna Firma Czym jest marka osobista?

Czym jest marka osobista?

Każda osoba niezależnie od tego, kim jest, gdzie mieszka, jaki zawód wykonuje oraz jaki jest jej stan posiadania, ma własną markę. Nasza marka osobista może być bardzo cenna. Jak sprawić, aby tak się stało?

Pojęcie marki osobistej

Najprościej rzecz ujmując marka osobista to „JA”, czyli wszystko, co mnie określa i z czym się kojarzę. Każda osoba ma swoją markę, która może być jednak zupełnie nieświadoma i słaba. Budowanie mocnej marki osobistej jest sztuką, którą można posiąść między innymi uczęszczając na odpowiednie kursy i szkolenia. Kurs coachingu pozwoli na odkrycie swojej marki, na połączenie swojej wiedzy i umiejętności, aby wspólnie stworzyć obraz osoby, z którą inni chcą współpracować, czerpać z niej cenne informacje. Marka osobista nie jest naszym wizerunkiem w oczach innych osób, ponieważ ten może być nieprawdziwy, niesprawdzony, przypadkowy i połowiczny.

Dana osoba może całymi latami budować markę osobistą, przekazującą określone precyzyjnie wartości i obietnice ich spełnienia przy wspólnej pracy. Z kolei ktoś inny może w ogóle nie pracować na swoją markę, ale ją posiadać samoistnie, poprzez swoje konsekwentne realizowanie kariery zawodowej, wyznawanie spójnych zasad i niezłomne przestrzeganie własnego kodeksu etyki.

Marka a wizerunek osobisty

Bardzo często marka osobista jest określeniem używanym zamiennie z wizerunkiem osobistym. Oznaczają one jednak coś zupełnie innego i istnieją pomiędzy nimi fundamentalne różnice. Wizerunek osobisty to publiczne postrzeganie naszej osoby, czyli wszystkiego tego, co zewnętrzne. Oznacza on postrzeganie naszego wyglądu, tego, jak postępujemy w różnych sytuacjach.

Natomiast marka osobista dotyczy cech wewnętrznych i wypływa ona z głębi naszej natury. Wizerunek publiczny może być sztucznie wykreowany przez specjalistów do spraw marketingu i PR, natomiast marka osobista jest w 100 procentach prawdziwa. Dlatego marka osobista nie będzie tylko sposobem postrzegania naszej osoby przez innych, ale także jasny sposób, w jaki można nas odróżnić od tłumu. Marka ta jest kształtowana poprzez doskonalenie samego siebie, co można osiągnąć poprzez kurs coachingu. Coach jest w stanie wskazać nam i zaakcentować to, co może stanowić podstawę naszej marki osobistej.

Jak budować swoją markę?

Marka osobista może być kreowana przez nas świadomie i celowo, w ramach unikalnego procesu eksponowania swojego potencjału w skuteczny sposób. Należy wiedzieć, że budowanie marki osobistej będzie długotrwałym, wieloetapowym procesem, który składa się z etapu poznania, wzmocnienia i wyeksponowania, a następnie utrwalenia tego, co w nas najlepsze i co chcielibyśmy pokazywać całemu światu.

To demonstracja swojej wiedzy, elokwencji, osiągnięć osobistych i zawodowych, w ramach zapadającego w pamięć wizerunku. Wszystko to po to, aby nasza osobowość pracowała na nas i była naszym ambasadorem.

Można się tego nauczyć od indywidualnych trenerów osobistych. Kurs coachingu w pierwszej kolejności pozwoli nam odkryć to, co w nas najlepsze, jakie są nasze silne strony i szanse ich wykorzystania podczas budowania marki osobistej. Następnie coach wskaże drogi, jakimi można podążać, aby proces budowania naszej marki okazał się skuteczny i przyniósł oczekiwane przez nas rezultaty.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj