Strona główna Firma Dlaczego reklama w firmie jest niezbędna?

Dlaczego reklama w firmie jest niezbędna?

„Wyróżniaj się lub zgiń” – to hasło, sformułowane kilkadziesiąt lat temu przez Jacka Trouta, jest dzisiaj jeszcze bardziej aktualne, niż wówczas, kiedy przemysł reklamowy dopiero raczkował. Obecnie rozpoczęcie i prowadzenie działalności bez reklamy wydaje się niemożliwe.

Po co nam reklama?

Zakładając własną firmę, skupiamy się na jej aspektach praktycznych, jak rodzaj działalności, siedziba, pracownicy, czy sposób finansowania. Jednak nawet najlepszy pomysł na działalność gospodarczą nie znajdzie odbiorców, jeśli do nich nie dotrzemy.

Można to porównać do pięknego sklepu z niskimi cenami, który stoi pośrodku lasu. Dla klientów nie będzie miało znaczenia, czy sklep jest piękny i jak bardzo atrakcyjne są w nim ceny, ponieważ nie będą wiedzieć, że taki sklep istnieje. Musimy więc nie tylko poinformować ich, że punkt rozpoczął działalność, ale i przekazać jak do niego dotrzeć oraz zachęcić klientów, by kupowali właśnie tam.

Do tego celu służy właśnie promocja firmy, której częścią jest reklama. Dzięki niej możemy wyróżnić się na tle konkurencji, pozyskać nowych klientów czy budować pozytywny wizerunek, który przyniesie nam korzyści w dłuższej perspektywie.

Jaką reklamę wybrać?

Obecnie dobór kanałów komunikacji z klientami nie jest prosty, ze względu na różnorodne możliwości reklamowe. Istnieją jednak kryteria, które pozwolą na zainwestowanie w te działania, dzięki którym otrzymamy pozytywny i oczekiwany przez nas efekt.

Najpierw jednak należy odpowiedzieć na trzy podstawowe pytania:

  • Kto jest nabywcą naszych produktów lub usług?
  • Z jakich mediów najczęściej korzysta?
  • Które z tych mediów dadzą nam najlepszy efekt przy posiadanym przez nas budżecie?

Zdiagnozowanie naszego punktu wyjściowego jest niezwykle istotne. Jeśli naszymi odbiorcami są seniorzy, nie zainwestujemy w kampanię internetową, gdyż z tego medium ta grupa korzysta stosunkowo rzadko. Podobnie nie przeznaczymy budżetu reklamowego na publikację w prasie drukowanej, gdy dotrzeć chcemy do młodzieży.

Inaczej też zaplanujemy reklamę dla produktów o charakterze lokalnym (wybierzemy wówczas media działające na lokalnym rynku), a inaczej, gdy nasze produkty czy usługi mają charakter masowy.

Wybór rodzaju reklamy zależeć będzie także od liczebności odbiorców danego medium. W piśmie drukowanym będzie to nakład lub ilość sprzedanych egzemplarzy, w przypadku portalu internetowego – statystyki, jakie dostarczy nam np. Google Analitycs.

Wpływ na ostateczną formę reklamy będzie miał budżet, jaki przeznaczymy na kampanię. Dla małych i średnich przedsiębiorstw reklama w telewizji ogólnopolskiej jest właściwie niedostępna, a przy tym nieopłacalna. Skorzystają z niej natomiast duże firmy, o zasięgu ogólnopolskim czy nawet międzynarodowym.

Zanim jednak podejmiemy decyzję, ile pieniędzy wydać na reklamę działalności, warto dowiedzieć się, jak zaplanować budżet marketingowy. Istnieją bowiem sposoby, które pozwolą na efektywne wydanie pieniędzy, przy dość precyzyjnym dotarciu do naszej grupy docelowej.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj