Strona główna Firma Dotacja na otwarcie działalności gospodarczej. Gdzie i jak się o nią starać?

Dotacja na otwarcie działalności gospodarczej. Gdzie i jak się o nią starać?

Jesteś osobą przedsiębiorczą, która chciałaby spróbować swoich sił, prowadząc firmę? Jeżeli potrzebujesz środków na start, to może skorzystasz z dotacji?

Z pewnością słyszałeś o dotacjach na otwarcie własnej firmy z urzędów pracy. Jeżeli jesteś zainteresowany otrzymaniem wsparcia finansowego, to musisz wiedzieć, że nie tylko w najbliższym urzędzie pracy otrzymasz kompleksową pomoc – możesz też starać się o dotację ze środków unijnych.

W zależności od miejsca zamieszkania i programu, z którego będziesz starał się o otrzymanie fundusze, zależy maksymalna kwota, jaką możesz otrzymać.

Regionalne Programy Operacyjne – co musisz o nich wiedzieć?

Aby wspierać rozwój poszczególnych rejonów, powstały Regionalne Programy Operacyjne (RPO). W ich ramach są realizowane projekty, z których mogą skorzystać osoby bezrobotne zainteresowane założeniem własnej firmy.

W zależności od tego, o jakich dotacji mowa, zainteresowani muszą spełnić określone warunki. Przykładowo mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy będą starać się o wsparcie finansowe z projektu 10.4.2. Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości poprzez zastosowanie instrumentów bezzwrotnych – ZIT (projekty konkursowe), muszą spełnić następujące warunki: mieć więcej niż 20 lat i pozostawać osobami bezrobotnymi. Dodatkowo wymagana jest szczególna sytuacja na rynku pracy. Mowa m.in. o osobach:

  • z niepełnosprawnościami,
  • nisko wykwalifikowanych,
  • mających powyżej 50 lat.

Osoby spełniające powyższe warunki mogą otrzymać bezzwrotną pomoc finansową w wysokości do 95% potrzebnych im środków.

Również z Regionalnego Programu Operacyjnego Śląskie można starać się o wsparcie na założenie działalności gospodarczej. Mowa o projekcie 7.3.1 Promocja samozatrudnienia na obszarach rewitalizowanych ZIT.

O powyższą dotację mogą starać się osoby, które ukończyły 30 lat. Maksymalna kwota dotacji wynosi 40 000 zł, a pieniądze te można spożytkować na finansowanie zakupu m.in. sprzętu niezbędnego do prowadzenia firmy.

Gdzie szukać informacji o dotacjach?

Gdy mowa o dotacjach pochodzących ze środków unijnych, to musisz wiedzieć, że programy są realizowane cyklicznie. Konieczne jest zatem nieustanne sprawdzanie, czy aktualnie jest prowadzony nabór wniosków na dofinansowanie, które by cię interesowało.

Gdzie znajdziesz aktualne informacje o dotacjach? W każdym większym mieście działają specjalne punkty, w których możesz zasięgnąć informacji. Jeżeli nie masz czasu na odwiedzanie takich miejsc, to najlepiej zrobisz, gdy skorzystasz z tej wyszukiwarki: https://www.ideabank.pl/fundusze-europejskie-dotacje-unijne-dla-firm.

Aby zapoznać się z listą dotacji przeznaczonych dla osób zainteresowanych założeniem działalności gospodarczej musisz wybrać „Lista dotacji”, a następnie zaznaczyć opcję „Nie mam firmy”. W odpowiedzi otrzymasz informacje o aktualnie realizowanych projektach.

Gdy założysz już firmę, również pamiętaj o powyższej stronie. Być może zdecydujesz się skorzystać z dotacji, dzięki której minimalnym kosztem własnym wyszkolisz pracowników?

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj