Strona główna Firma Dotarcie do klienta docelowego. Skuteczne pozycjonowanie

Dotarcie do klienta docelowego. Skuteczne pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron www do TOPu wyników jest jednym z najbardziej rozwijających się zjawisk w sieci. Wielu specjalistów od marketingu, aby dotrzeć do tego celu obrało strategię pozycjonowania fraz długiego ogona – czyli tzw. Long Tail. Czy jest to złoty środek na dotarcie do klienta?

Czym jest Long Tail?

Long tail, jak czytamy w słowniku pojęć seo, to inaczej pozycjonowanie szerokie, czyli zapytania mało popularne i niskokonkurencyjne składające się zwykle z kilku słów. Jest to strategia pozycjonowania przydatna szczególnie dla właścicieli sklepów internetowych lub serwisów posiadających szeroki wybór ofert. W przypadku long tail duża ilość fraz kluczowych nie stanowi problemu, a co więcej może okazać się dużo skuteczniejszym sposobem promocji strony w internecie, niż tradycyjna strategia, polegająca na pozycjonowaniu fraz średnio i wysokokonkurencyjnych. Wystarczy spojrzeć na właściwości fraz!

Właściwości długiego ogona:

  1. Niska konkurencja.
  2. Wysoka konwersja przy zapytaniach długiego ogona. Osoba, która wpisuje taką frazę jest poważnie nastawiona na zakup

Long Tail jest modelem pozycjonowania, który polega na prowadzeniu kampanii dla bardzo dużej ilości fraz, które zazwyczaj są dłuższe, wieloczłonowe i bardziej rozbudowane niż słowo główne. Przykładowo, pozycjonując stronę z elektroniką:

Główna fraza wysokokonkurencyjna: telewizor

Fraza średniokonkurencyjna: telewizor typu smart

Szczegółowe frazy niskokonkurencyjne – konkretny model telewizora: Samsung HCN3210

Pozycjonowanie fraz wysokokonkurencyjnych to przede wszystkim droga inwestycja. Warto zwrócić uwagę na to, że w topie na dane frazy znajdują się już albo giganci rynku (wiodące marki), których przebić nam będzie ciężko, albo serwisy informacyjne typu wikipedia itd. Czemu zatem warto się skupić na frazach long tail?

Przede wszystkim dlatego, że osoby wpisujące do przeglądarki konkretny model telewizora typu smart są w większości przypadku zdecydowane na jego zakup! Natomiast osoby wpisujące frazę typu: telewizory/smart tv – szukają o nich dopiero jakiś informacji, przeglądają asortyment, szukają ofert.

Jak zatem dobierać frazy long tail? Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę z tego zakresu to polecamy bardzo ciekawy webinar: Wybór fraz kluczowych i optymalizacja meta tagów.

Przede wszystkim musisz: przeanalizować potrzeby rynku. Sprawdzić czy dane frazy kluczowe na pewno ktoś wyszukuje. Sprawdź zatem ich średnią miesięczną liczbę wyszukiwań. Jak to zrobić? Jeżeli masz konto w Google Adwords i wydajesz sporo na reklamę, to takie dane otrzymasz w planerze słów kluczowych. Jeżeli jednak wydatki na reklamę adwords były niewielkie to wtedy Google daje tylko wartości w dosyć dużych zakresach np. 10-100. Dokładne dane możesz też sprawdzić korzystając z innych źródeł, jednym z nich jest np. rejestracja w systemie SeoPilot.pl. Otrzymasz wtedy (bezpłatnie) bardzo ważne informacje dotyczące konkurencyjności, a także dokładne dane o ilości wyszukiwań.

Pozycjonowanie za pomocą modelu Long Tail jest nie tylko bezpieczne, ale daje również widoczny efekt. Wypozycjonować się na takie frazy jest znacznie łatwiej, ale UWAGA!. Tę strategię zaczęły również stosować widące marki. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiednie frazy kluczowe i przeanalizować konkurencję i ich frazy kluczowe. Atutem jednak tych niemałych starań będzie ruch, jaki otrzymamy po wypozycjonowaniu tych fraz, a także stabilność uzyskanych pozycji.

Oto na czym polega strategia Long tail:

TOP 10 dla fraz wysokokonkurencyjnych = duży niedocelowy ruch = mniejsza sprzedaż (-)

TOP 10 dla fraz niskokonkurencyjnych = mały docelowy ruch = większa sprzedaż (+)

Pozycjonowanie fraz długiego ogona to pracochłonny proces i wymaga od nas zarówno wiedzy jak i doświadczenia. Jeżeli nie czujesz się na siłach aby przygotować odpowiednio taką strategię skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Pomoga Ci oni dobrać odpowiednie frazy kluczowe, zoptymalizować strony pod wybrane frazy (meta tagi a także teksty), zadbają o odpowiedni link building. Jest wiele firm, które świadczą tego typu usługi. Jeżeli chcesz mieć wgląd do każdego etapu działań i również uczestniczyć w całym procesie warto skorzystać z zautomatyzowanych systemów pozycjonowania, które dają Ci taką możliwość, np. seopilot.pl Odpowiednio wybrane frazy długiego ogona i optymalizacja strony pod wybrane frazy, to gwarancja sukcesu. Metoda Long tail ma za zadanie: zwiększyć konwersję na stronie internetowej nawet kilkukrotnie i oczywiście tym samym również sprzedaż i obroty firmy. Jest to inwestycja, która się opłaca.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj