Strona główna Firma E-mailing do twojej grupy docelowej

E-mailing do twojej grupy docelowej

W dzisiejszych realiach biznesowych adres e-mail istniejącego lub potencjalnego klienta to informacja na wagę złota. Poczta elektroniczna jest najtańszym kanałem komunikacji, który warto wykorzystywać do celów marketingowych. Używając jej umiejętnie, możesz budować relacje z klientami, ale też skutecznie wpływać na sprzedaż konkretnych produktów. Podpowiadamy, jak przeprowadzić udaną kampanię e-mailingową.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że każdy posiadacz skrzynki mailowej codziennie zasypywany jest SPAM-em. W niechcianych wiadomościach jesteśmy namawiani do zakupu przedziwnych produktów, niepotrzebnych usług, zmiany operatora sieci komórkowej i podejmowania rozmaitych działań, na które najzwyczajniej nie mamy ochoty. Tego typu materiały reklamowe zazwyczaj wywołują rozdrażnienie, chyba że automatycznie wpadają do folderu SPAM. Co łączy wszystkie te niepożądane treści? Są efektem źle opracowanej strategii promocyjnej. Z lektury poniższego tekstu dowiesz się, jak dobrze przygotować i przeprowadzić skuteczną kampanię mailingową.

Po co i do kogo piszesz e-mail?

Pierwszym i absolutnie podstawowym krokiem przy pracy nad każdą akcją promocyjną jest dokładne określenie jej celu. Zanim zaczniesz formułować swój przekaz, musisz wiedzieć, do czego chcesz namówić odbiorcę. Chcesz zachęcić go do odwiedzenia twojej nowej strony internetowej? A może od razu nakłonić go do zakupu? W pierwszym przypadku dobrym pomysłem będzie złożenie obietnicy, że na stronie znajdzie interesujące go, wartościowe treści; w drugim np. załączenie do maila kodu rabatowego o ograniczonej czasowo ważności na wybrany towar lub całą ofertę.

Bez względu na to, jaki cel przyświeca kampanii mailingowej i jak dużo obiecasz odbiorcy wiadomości, skuteczność działań zależy od tego, czy udało ci się trafić do właściwej grupy potencjalnych klientów. Dla przykładu, jeśli zajmujesz się hurtową sprzedażą materiałów budowlanych, twoją grupą docelową są firmy budowlane. Wysyłając e-mail promocyjny do klientów spoza branży budowlanej, tracisz czas i pieniądze. Dlatego do przeprowadzenia efektywnej kampanii potrzebujesz bazy adresów e-mail do osób i firm będących twoją grupą docelową. Takie bazy danych uporządkowane wg lokalizacji, a w przypadku przedsiębiorstw również ich profilu działalności, wielkości i innych kryteriów, możesz kupić od brokera baz danych.

Jak przygotować mailing?

Ustaliłeś już cele swojej kampanii, masz też mailingową bazę danych. Czas przygotować wiadomość. Tekst maili rozsyłanych potencjalnym klientom musi być przygotowany bardzo starannie, z dbałością o przestrzeganie zasad direct marketingu i z wykorzystaniem tzw. języka korzyści. Dobrym pomysłem jest urozmaicenie treści grafikami lub innymi materiałami audiowizualnymi. W wiadomości musi też znaleźć się dobrze wyeksponowana zachęta do podjęcia działania, np. kolorowy przycisk z krótkim komunikatem „przejdź do sklepu”. Wszystkie te zabiegi będą jednak bez znaczenia, jeśli odbiorca nie otworzy wiadomości. Aby e-mail nie został skasowany bez czytania, musisz postarać się o dwie rzeczy: świetny temat wiadomości i autentyczny adres e-mail w polu nadawcy.

W kampanii mailingowej nie ma miejsca na przypadek. Każdy etap pracy, od przygotowania bazy adresowej odbiorców, przez napisanie wiadomości, aż po wybór najlepszej pory na ich rozesłanie wymaga dużej wiedzy – mówi ekspert z portalu PanoramaDanych. Jednak korzyści, jakie można osiągnąć tą drogą sprawiają, że warto podejmować wysiłek. Dobrze zorganizowany mailing pozwala nie tylko na realizację bieżących celów, a więc zwiększenie sprzedaży produktów, pozyskanie nowych klientów czy kreowanie wizerunku marki. Raporty z kampanii e-mail marketingowych są dla przedsiębiorcy źródłem wiedzy na temat zachowania odbiorców wiadomości. Z takich analiz można dowiedzieć się m.in. ilu klientów w ogóle zdecydowało się na przeczytanie maila, ilu kliknęło link umieszczony w treści wiadomości. Wszystkie te dane są niezwykle wartościowe w kontekście projektowania kolejnych kampanii.

Jeśli w swoim przedsiębiorstwie nie zatrudniasz specjalistów ds. marketingu, do przeprowadzenia skutecznej kampanii może nie wystarczyć zbudowanie bazy adresów grupy docelowej. W takiej sytuacji warto skorzystać z kompleksowej obsługi akcji mailingowej. Oferta obsługi kampanii e-mail Panoramy Firm obejmuje zarówno optymalny dobór bazy danych, jak i tworzenie atrakcyjnych, spersonalizowanych treści, wysyłkę wiadomości oraz opracowanie pełnego raportu z przeprowadzonej kampanii.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj