Strona główna Inne Eksperci PAN wspomogą tworzenie Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej

Eksperci PAN wspomogą tworzenie Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej

Na terenach po dawnej Hucie Bobrek w Bytomiu powstaje Strefa Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej. W rewitalizacji tego obszaru pomogą eksperci Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiskowej Polskiej Akademii Nauk – we wtorek podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Docelowo przedsięwzięcie może objąć ok. 150 tys. m kw. gruntów między ul. Konstytucji w bytomskiej dzielnicy Bobrek a drogą krajową nr 88. Dwie trzecie terenu należy do koksowni MMG i podmiotów współpracujących, a pozostała część do miasta. Inwestorzy, którzy zdecydują się na ulokowanie tam swoich przedsięwzięć, będą mieli dostęp do prądu i ciepła, wytwarzanych z gazu koksowniczego.

We wtorek przedstawiciele firmy MMG oraz Instytut Podstaw Inżynierii Środowiskowej Polskiej Akademii Nauk podpisali list intencyjny dotyczący wspierania spółki w przygotowaniu Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej – wspólnego projektu przedsiębiorstwa i samorządu Bytomia. Instytut jest placówką badawczo-naukową, działającą w obszarze inżynierii środowiska.

Po przygotowaniu terenu, w tym m.in. doprowadzeniu prądu i ciepła wytwarzanych w MMG z gazu koksowniczego, teren Strefy zostanie podzielony na działki i sprzedany inwestorom na podobnych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku gruntów wchodzących w skład Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Atutem lokalizacji jest m.in. dostęp do bocznicy kolejowej przy szlaku Bytom-Gliwice.

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz wskazuje, że miasto potrzebuje terenów inwestycyjnych. Od momentu uruchomienia bytomskiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, sprzedanych zostało już 6 z 10 przygotowanych działek, z czego pięć w ciągu ostatniego 2,5 roku.

“Są inwestorzy zainteresowani kupnem kolejnych dwóch działek, lada chwila wyczerpiemy więc zasoby terenów inwestycyjnych przy ul. Hakuby. Dlatego z dużym zainteresowaniem przyjęliśmy propozycję współpracy od bytomskich przedsiębiorców, którzy mają już na koncie udaną rewitalizację terenów pohutniczych w Bobrku” – powiedział prezydent Bytomia, cytowany we wtorkowym komunikacie prasowym.

Przykładem rewitalizacji terenów pohutnicznych jest m.in. fabryki mineralnej wełny skalnej Petralana, która współpracuje z MMG w ramach Śląskiego Holdingu Przemysłowego. Fabryka zatrudnia 200 pracowników i produkuje 44 tys. ton mineralnej wełny skalnej rocznie, z czego połowa trafia na rynki zagraniczne. Petralana i MMG ściśle ze sobą współpracują, dając zatrudnienie niemal 600 pracownikom.

Rocznie MMG wytwarza 73 mln m sześc. gazu koksowniczego, wykorzystywanego w 67 proc. do produkcji energii – to ilość wystarczająca na ogrzanie baterii koksowniczej i kotłowni, a także produkcję wełny mineralnej. Po wybudowaniu układu wysokosprawnej kogeneracji MMG będzie odzyskiwać energię elektryczną i cieplną z blisko 100 proc. gazu koksowniczego, dostarczając nadwyżkę potencjalnym inwestorom w Strefie.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ amac/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj