Strona główna Edukacja “Forum Akademickie” rozstrzygnęło konkurs dla badaczy “Skomplikowane i proste”

“Forum Akademickie” rozstrzygnęło konkurs dla badaczy “Skomplikowane i proste”

Artykuły o śledzeniu kumaków górskich, rozładowywaniu korków ulicznych oraz o szkle, które regeneruje kość – zwyciężyły w konkursie “Skomplikowane i proste” magazynu “Forum Akademickie”. Nagrodzono w nim popularnonaukowe teksty naukowców, którzy opisują swoje badania.

To już 12. edycja konkursu miesięcznika „Forum Akademickie”. W tym roku nadesłano aż 138 prac. Trzy z nich nagrodzono, a cztery wyróżniono.

Pierwszą nagrodę otrzymała mgr Małgorzata Łaciak, biolog związana z Instytutem Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. To uczestniczka Studium Doktoranckiego Nauk Przyrodniczych PAN w Krakowie. Przygotowuje doktorat o biologii i ekologii kumaka górskiego w dolinie rzeki Biała Tarnowska. Nagrodę otrzymała za pracę “Naukowe podchody na granicy wody, czyli krótka opowieść o tym, jak śledziliśmy kumaki górskie”. Zwyciężczyni otrzyma od sponsorów konkursu 9000 zł i dodatkowe nagrody (m.in. udział w szkoleniach i nagrody rzeczowe).

Druga nagroda trafiła do mgr. Pawła Gory – doktoranta informatyki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Opracował on program do symulacji ruchu pojazdów w mieście. Bada zagadnienia modelowania, analizy i optymalizacji ruchu pojazdów. Nagrodzono jego tekst pt. “Nauka vs. korki”. W nagrodę dostanie m.in. 4,5 tys. zł.

Trzecia nagroda powędrowała do mgr inż. Oliwii Kalwasińskiej, która prowadzi badania w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Bada kompozyty oparte na szkle i możliwości wykorzystania szkła w inżynierii tkankowej. Nagrodę otrzymała za pracę: “Szkło, które zregeneruje kość”. Wśród przewidzianych nagród jest m.in. 2 tys. zł.

W konkursie przyznano też wyróżnienia: otrzymała je mgr Dominika Bartnik-Światek, która pisze doktorat o obrazie Polaków w duńskiej prasie na przestrzeni wieków. Wyróżniono też Karolinę Paulinę Gregorczyk, która bada czynniki zakaźne i inwazyjne. Dostrzeżono też pracę Pauliny Jędrak, która bada rolę mitochondriów w patogenezie choroby Huntingtona oraz poszukuje nowych biomarkerów tej choroby. Ostatnie z wyróżnień trafiło do dr. Dominika Szulca, który zajmuje się dziejami Polski i Litwy w XV-XVI w., genealogią oraz regionalistyką. Wyróżnione osoby otrzymają m.in. nagrodę pieniężną – po 1 tys. zł.

W konkursie mogły wziąć udział osoby, które nie ukończyły 35. roku życia: pracownicy naukowi uczelni i instytutów badawczych oraz doktoranci.

Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez: Emapa, Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Kingston Technology, Stowarzyszenie Kopipol, Plagiat.pl, StatSoft, Wydawnictwo Naukowe PWN oraz Fundację Forum Akademickie.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj