Strona główna Edukacja Gdzie mieszkać w czasie studiów?

Gdzie mieszkać w czasie studiów?

Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie roku akademickiego. Nic więc dziwnego, że wielu studentów, zwłaszcza tych pierwszorocznych, zaczyna zastanawiać się gdzie zamieszkać od 1 października. Jesteś jednym z żaków i od dłuższego czasu intensywnie myślisz nad lokum? Masz co najmniej trzy opcje – akademik, wynajem mieszkania lub stancję.

Akademik

Nie ulega wątpliwości, że akademik to wciąż najpopularniejszy wariant. Decyduje o tym kilka czynników. Po pierwsze, cena. Za miejsce w pokoju dwuosobowym w akademiku w dużym mieście (Poznań, Wrocław, Gdańska) trzeba zapłacić ok. 420 zł. W ten kwocie znajduje się nie tylko opłata za mieszkanie, ale także koszt zużycia prądu i wody oraz internet. Po drugie, w akademikach toczy się życie studenckie, wiec można nawiązać nowe znajomości (także ze studentami z wymian zagranicznych) i spędzić czas wolny na dobrej zabawie. Jest też wielu studentów, którzy nie do końca odnajdują się w takich miejscach i jako główne wady mieszkania w akademikach wymieniają hałas, dzielenie pokoju w obcą osobą (lub osobami), co często skutkuje konfliktami oraz standard boksów lub pokojów. To ostatnie dotyczy przede wszystkim akademików, w których łazienki znajdują się na korytarzach.

Wynajem mieszkania

Dla wielu studentów dużo korzystniejsze wydaje się wynajęcie mieszkania. Najbezpieczniejszym wariantem jest oczywiście zrobienie tego ze znajomymi. Czego szukać? Na początku trzeba ustalić wspólny budżet. Następnym krokiem jest wybór lokalizacji. Najrozsądniejsza wydaje się ta, w okolicach wydziałów i kampusów. Niestety, nie wszyscy lokatorzy będą studiować na jednym wydziale, a do tego mieszkania w takich rejonach są niezwykle oblegane i charakteryzują się wyższą ceną. Rozwiązaniem mogą okazać się lokale na osiedlach w śródmieściu – dobra komunikacja pozwoli bez problemu dotrzeć na studia. W przypadku wynajmu należy tez sprawdzić spółdzielnie lub administratora wspólnoty, w której się znalazło mieszkanie. Dobrzy administratorzy, np. https://www.nordhome.com.pl dbają o stan techniczny i estetyczny budynku, a do tego regularnie serwisują instalacje i dokonują odczytów. Czy wynajem mieszkania ma minusy? Tak – do kosztów czynszu należy doliczyć opłatę za prąd, wodę, gaz, wywóz śmieci oraz internet (który w większości przypadków należy zorganizować we własnym zakresie).

Stancja

Ten wariant cieszył się zainteresowaniem kilka lat temu. Ze względu na duże obłożenie akademików (w odróżnieniu od dzisiejszych czasów) wiele osób, które nie otrzymało miejsca w domach studenckich decydowało się na wynajęcie stancji, czyli najczęściej pokoju u rodziny. Jak wygląda to cenowo? Nie ma dużej różnicy między pokojem wynajmowanym w mieszkaniu lub na stancji. Ta opcja jest korzystniejsza gdy nie posiada się zaufanej ekipy, z którą można byłoby zamieszkać w jednym mieszkaniu. Niestety, studenci często narzekają na brak prywatności na stancjach.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj