Strona główna Edukacja Gdzie szukać ciekawych bajek i legend?

Gdzie szukać ciekawych bajek i legend?

Czytanie książek pozwala dzieciom przenieść się do innego świata, rozwinąć kreatywność i poszerzyć zasób słownictwa. Zobacz, gdzie szukać treści, które twoja pociecha może czytać samodzielnie.

Badania czytelnictwa w Polsce są jednoznaczne. Jako naród rzadko sięgamy po lektury dla przyjemności. Jeśli chcesz, żeby twoje dziecko czytało książki nie tylko z obowiązku, lecz także dla przyjemności, musisz od najmłodszych lat zachęcać je do czytania. Pamiętaj, że najlepszym wzorem dla dziecka są jego rodzice. Sięgaj po książki regularnie, a twoja pociecha na pewno weźmie z ciebie przykład.

Zbyt długie lektury mogą zniechęcić dziecko do czytania. Jeśli razem ze swoją pociechą chcecie czytać książkę wspólnie, możecie zdecydować się na coś bardziej obszernego. Jeśli zaś chcesz korzystać z możliwości, jakie daje internet, pokaż dziecku strony, na których może znaleźć krótkie opowiadania i historie dopasowane do jego wieku. Zamiast oglądać bajki w telewizji, przeczytajcie je i puśćcie wodze fantazji. Sprawdźcie, jakie mity rzymskie warto znać, skąd pochodzą polskie legendy i w jaki sposób wyjaśniają świat oraz jakie wzorce zachowania pokazują poszczególne historie. Przyjazne maluchom treści, które jednocześnie bawią i uczą, a dodatkowo takie, które dziecko może czytać samodzielnie, pomagają w budowaniu pewności siebie i niezależności. Portal edukacyjny dla dzieci jest bogaty w treści przeznaczone dla grupy wiekowej 6–12 lat. Znajdziesz w nim nie tylko legendy o Lechu, Czechu i Rusie czy streszczenie mitu o Pandorze, lecz także opracowania lektur dla starszych dzieci. Nie zabraknie też gotowych spisów książek, które warto podsunąć swoim pociechom do przeczytania w wolnym czasie.

Ciekawe historie z życia wzięte

Na portalach edukacyjnych dzieci znajdą również prawdziwe historie z różnych dziedzin życia. Mogą być to opowieści dotyczące powstania maszyny parowej i silnika parowego, wynalezienia pieniędzy czy opracowania dynamitu przez Alfreda Nobla, ale także opisy historii ważnych świąt i tradycji. Na stronach dedykowanych maluchom nawet te najbardziej skomplikowane zagadnienia przedstawiane są w sposób przejrzysty i prosty.

Dlaczego warto zachęcać dziecko do czytania?

  • Czytanie baśni pobudza wyobraźnię dziecka i rozwija jego kreatywność.
  • Poznawanie polskich legend pozwala przybliżyć dziecku tradycje, a także umocnić jego więź z korzeniami. Streszczenia przygotowane dla najmłodszych często zawierają również wyjaśnienia motywów i symboli, które funkcjonują w języku i kulturze.
  • Czytanie wzbogaca zasób słownictwa dziecka i pomaga mu lepiej wyrażać własne myśli.
  • Bajki pomagają odróżniać dobro od zła i przekazują wartości moralne.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj