Strona główna Edukacja Internetowa premiera akademickiego serialu sci-fi Uniwersytetu Śląskiego

Internetowa premiera akademickiego serialu sci-fi Uniwersytetu Śląskiego

Braterska walka o rektorskie insygnia, podróże po uczelnianych zakamarkach, wyprawa w przeszłość i absurdalny humor – Uniwersytet Śląski opublikował właśnie pierwsze dwa odcinki swego akademickiego serialu science fiction pt. “Doktor Primo i wielko haja o insygnia”.

“To przykład kina offowego, zrealizowanego z użyciem dostępnych nam środków i z przymrużeniem oka. Z jednej strony można powiedzieć, że to nietypowa formuła promocji i prezentacji uczelni, z drugiej strony pokazuje ona ogromny potencjał, jaki ma w sobie cała nasza społeczność. Chcieliśmy w ten sposób pokazać także, że nie brak nam dystansu do siebie” – powiedział jeden z reżyserów Radosław Aksamit.

Fabuła opiera się na walce (awantura to po śląsku tytułowa “haja”) dwóch braci: Doktora Primo (to tzw. dobry duch UŚ, jego postać związana jest m.in. ze Śląskim Festiwalem Nauki Katowice) oraz jego złego bliźniaka Inżyniera Secundo.

Jak opowiadał Aksamit, zwaśnieni bracia walczą ze sobą o rektorskie insygnia, które mają dać władzę nad uniwersytetem. W tym celu wyruszają w podróż po uczelnianych laboratoriach oraz zakamarkach, o których istnieniu wiedzą tylko nieliczni; konieczna jest także wyprawa w przeszłość.

“Nasz główny bohater ma oczywiście pomocnika, który jest dość specyficzny, ale którego funkcja jest osadzona w uczelnianej tradycji. W niektórych momentach na ekranie pojawia się także dość specyficzny ekspert, który ma tendencje do wygłaszania nietypowych komentarzy. Produkcja od początku miała mieć offowy charakter, dlatego sporo jest w niej często absurdalnego humoru. Zdarza nam się puszczać oko do studentów i doktorantów, a także do wszystkich pracowników Uniwersytetu Śląskiego. Mamy nadzieję, że zauważą oni tzw. inside-jokes” – wyjaśnił.

W realizację produkcji, która trwała dwa lata, zaangażowane były różne grupy społeczności akademickiej m.in. pracownicy administracji, naukowcy, studenci, doktoranci. “Większość stanowili amatorzy, którzy wszystkiego uczyli się na planie. Oczywiście w ekipie były również osoby dysponujące doświadczeniem w zakresie realizacji telewizyjnej oraz filmowej” – podał reżyser.

Prapremiera serialu odbyła się w trakcie tegorocznego, 4. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. “Publikację serialu planowaliśmy na początek marca, ale pojawienie się zagrożenia epidemicznego przesunęło premierę. Zdecydowaliśmy się na nią teraz, bo uznaliśmy, że większość z nas szuka pomysłów na spędzanie czasu w okresie izolacji. Poza tym – to właśnie teraz, kiedy pojawiły się nieznane nam wcześniej trudności, potrzebny jest nam dobry duch uczelni, który daje nam nadzieję na pokonanie przeciwności losu” – podsumował Aksamit.

Kolejne odcinki będą publikowane co dwa tygodnie. W sumie jest ich sześć, a po ostatnim udostępniona zostanie wersja pełnometrażowa. Serial dostępny jest na kanale UŚ TV na platformie YouTube.

PAP – Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ agt/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj