Strona główna Inne Jak kupić mądrą i pożądaną zabawkę dla dziecka?

Jak kupić mądrą i pożądaną zabawkę dla dziecka?

Sztuką jest kupowanie dla dzieci takich prezentów, które z jednej strony będą pożądane, a z drugiej nie zrujnują naszego budżetu. Atutem kupowanej zabawki powinien być jej edukacyjny charakter. Skumulowanie wszystkich tych trzech cech nie jest proste, ale można znaleźć takie zabawki dla najmłodszych i starszych dzieci, które będą miały edukacyjny charakter, ale i będą uczyły różnych zagadnień związanych z otaczających nas światem.

Nauka pisania i czytania

Dziecko idące do szkoły podstawowej powinno mieć już pierwsze podstawy pisania i czytania. Na takim etapie życia maluchy najlepiej uczą się poprzez zabawę. Przedszkole na pewno będzie realizowało program czytania i pisania, ale w domu również można zacząć naukę. Pomogą w tym pierwsze książeczki, które uczą prawidłowego posługiwania się materiałami piśmienniczymi. Zalicza się do nich książki ze szlaczkami, ćwiczenia w pisaniu literek i tym podobne pozycje.

Najmłodszym można zaproponować w ramach nauki pisania i czytania zabawki polegające na łączeniu ze sobą klocków lub puzzli z odpowiadającą rysunkowi pierwszą literką danego słowa. To dobra zabawa pamięciowa i edukacyjna.

Na podobnej zasadzie działają zabawki edukacyjne wspomagające liczenie i naukę cyferek. Można za ich pomocą nauczyć dziecko podstawowych działań matematycznych, jak odejmowanie i dodawanie.

Atrakcyjne zabawki interaktywne

Dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym atrakcyjne są wszelkie zabawki interaktywne, jak roboty w kształcie piesków czy kotów, stoliczki interaktywne, maty do tańczenia czy elektroniczne, mówiące długopisy. Taki robot pozwoli na interakcję z daną rzeczą – zabawką, a dziecko mimo woli zaczyna się uczyć.

Jaka powinna być idealna zabawka edukacyjna dla dziecka?

Maluchy powinny w czasie zabawy znaleźć ujście dla swojej energii, budować system kontaktów z innymi ludźmi i porozumiewać się z nimi. Kiedy dziecko rośnie, potrzebuje zupełnie innych bodźców, aby rozwijać swoje różne umiejętności i talenty. Do wieku i preferencji dziecka należy wybierać zabawki, jakie mu kupujemy. Za każdym razem, kiedy wybieramy zabawkę dla naszego lub innego dziecka, trzeba pamiętać, że powinna ona czegoś je uczyć, a nie być kolejnym plastikowym gadżetem, który szybko wyląduje w rogu pokoju czy w głębi szafki. Dobre zabawki to te, które zajmują uwagę dziecka przez dłuższy czas, a nie tylko incydentalnie, na fali popularności danego motywu. Nie ulegajmy ślepo namowom dzieci, tylko rozważnie kupujmy zabawki, które będą piękne pod względem wizualnym, ale i będą niosły za sobą jakąkolwiek wartość merytoryczną.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj