Strona główna Inne Jak napisać odpowiedź na pozew?

Jak napisać odpowiedź na pozew?

Przygotowanie odpowiedzi na pozew jest o tyle trudne, że zdecydowana większość osób nie ma w tym żadnego doświadczenia. Jednocześnie w takich sprawach nie można sobie pozwolić na żadne nieprawidłowości, ponieważ mogłoby to narazić pozwanego na straty finansowe. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak napisać odpowiedź na pozew, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Znajdziesz tu między innymi najważniejsze informacje, które pomogą ci w procesie napisania i złożenia odpowiedzi.

  1. Jaki jest termin złożenia odpowiedzi na pozew?
  2. Od czego zacząć przygotowanie i złożenie odpowiedzi?
  3. Jak napisać odpowiedź na pozew?
  4. Czy warto samemu przygotowywać tego typu pisma?

Równie ważne, jak samo złożenie odpowiedzi przygotowanej w sposób prawidłowy i zgodny z obowiązującymi przepisami jest dochowanie terminu. Każde pismo procesowe musi też zawierać kilka stałych elementów. W przypadku odpowiedzi na pozew chodzi przede wszystkim o krótkie opisanie sprawy, zamieszczenie własnego stanowiska i poparcie go dowodami. Wiele oczywiście zależy od tego, jakiej sprawy dotyczy pozew. W niektórych przypadkach można na przykład od razu spróbować wnieść o oddalenie powództwa.

Jaki jest termin złożenia odpowiedzi na pozew?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, jest dopuszczany termin na przygotowanie odpowiedzi. Przyjmuje się, że takie pismo musi zostać złożone jeszcze przed pierwszym posiedzeniem, podczas którego zaplanowano rozprawę. Wyjątkiem są sytuacje, w którym to sąd zobowiązał daną osobę do złożenia odpowiedzi na pozew. W takim przypadku to sąd może wskazać konkretny termin, którego należy przestrzegać. Dużym udogodnieniem jest jednak to, że taki termin nie może być krótszy niż dwa tygodnie. Jeżeli jednak ktoś zapomni o przygotowaniu i wysłaniu odpowiedzi na czas, to wówczas nie będzie ona wywoływała żadnych skutków i zostanie zwrócona.

Od czego zacząć przygotowanie i złożenie odpowiedzi?

Odpowiedź na pozew pozwala pozwanemu obronić się przed zarzutami stawianymi w treści samego pozwu. Warto więc z tego skorzystać za każdym razem, gdy zostanie się pozwanym w sprawie cywilnej. Po sprawdzeniu terminu, w którym można złożyć odpowiedź, pozwany powinien przystąpić do jego przygotowania. Na początek należy upewnić się, że pismo zawiera wszystkie wymagane elementy. Najczęściej są to:

  • oznaczenie sądu, do którego oskarżyciel wniósł sprawę,
  • wymienienie załączników, jeżeli zostaną dołączone do odpowiedzi,
  • upewnienie się, że dokument zawiera prawidłową sygnaturę akt sprawy,
  • dobrze uzasadnione wnioski,
  • podpis strony,
  • podanie stron i pełnomocników, którzy będą uczestniczyli w dalszym toku postępowania.

Po złożeniu odpowiedzi koniecznie trzeba zachować potwierdzenie nadania.

Jak napisać odpowiedź na pozew?

W sieci można znaleźć przykładowe wzory odpowiedzi na pozew. Zanim jednak zdecydujesz się na złożenie wniosku z ich wykorzystaniem, koniecznie sprawdź, czy dany wzór jest aktualny i zgodny z obowiązującymi przepisami.

Każda odpowiedź na pozew zgodnie z zasadą musi zostać przygotowana w formie pisemnej. Tym samym jest to jedyna dopuszczalna metoda na złożenie odpowiedzi. Nie ma jednak określonych wymogów co do tego, czy taka odpowiedź może zostać napisana pismem odręcznym, czy też musi zostać przygotowana na komputerze. Nie da się jednak ukryć, że teksty wydrukowane na drukarce wyglądają lepiej i są czytelne, co eliminuje ryzyko, że osoby odczytujące odpowiedź będą miały problemy z jej zrozumieniem.

W niektórych sytuacjach oskarżeni wykorzystują możliwość przygotowania odpowiedzi na pozew do tego, aby zawrzeć w niej powództwo wzajemne. W takich przypadkach oprócz wspomnianych elementów, które powinny się znaleźć w odpowiedzi, trzeba dodatkowo pamiętać o określeniu żądania, oznaczeniu wartości przedmiotu sporu i napisaniu przekonującego uzasadnienia dla sądu.

Czy warto samemu przygotowywać tego typu pisma?

Chociaż przygotowanie pisma początkowo może wydawać się bardzo skomplikowane, każdy może to zrobić samodzielnie, o ile tylko będzie się stosował do powyższych porad. Z drugiej strony od dobrze przygotowanej odpowiedzi może zależeć naprawdę wiele, dlatego też warto się zastanowić, czy nie lepiej będzie skorzystać z pomocy kogoś, kto naprawdę zna się na pismach sądowych. Jeżeli chcesz mieć gwarancję, że odpowiedź na pozew zostanie przygotowana w sposób prawidłowy, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Znalezienie kancelarii specjalizującej się w takich sprawach jest obecnie o tyle proste, że w dowolnym momencie można skorzystać z wyszukiwarki internetowej i wpisać odpowiednie hasło oraz miejscowość, w której chce się uzyskać pomoc prawną. Przykładowo dla okolic Wrocławia może to być Radca prawny Wrocław.

Niezależnie od tego, czy skorzystasz z usług radcy prawnego podczas przygotowywania odpowiedzi, czy też zrobisz to we własnym zakresie, pomoc prawnika może okazać się niezbędna na późniejszym etapie sprawy. Lepiej więc, aby radca prawny od samego początku mógł się na spokojnie zapoznać ze szczegółami sprawy, co przełoży się na możliwość udzielenia oskarżonemu wszelkiej niezbędnej pomocy.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj