Strona główna Firma Upoważnienie: Jak napisać upoważnienie?

Upoważnienie: Jak napisać upoważnienie?

Zobacz czym jest upoważnienie, jaki układ zastosować, zapoznaj się ze wzorem i przykładem upoważnienia.

Upoważnienie

Upoważnienie jest to oficjalne uprawnienie osoby upoważnionej do występowania w imieniu osoby upoważniającej i wykonania za nią określonych zadań. Należy w nim wyraźnie wskazać osobę upoważniającą i upoważnioną.

Zwykle upoważnienie przydaje się, gdy trzeba odebrać/złożyć jakieś oficjalne pismo w urzędzie, sądzie, czy innej instytucji.

Układ

 1. Miejscowość, data;

 2. Dane osoby udzielającej upoważnienia (imię, nazwisko, adres, numer dowodu);

 3. Nagłówek („Upoważnienie”);

 4. Informacja kogo dotyczy upoważnienie;

 5. Adres i numer dowodu tożsamości osoby upoważnionej;

 6. Informacja do czego zostaje upoważniona;

 7. Podpis osoby upoważniającej.

Wzór

Upoważnienie - wzór

Upoważnienie – wzór
…………………………
(miejscowość, data)

…………………………
(imię i nazwisko)
…………………………
(adres)
…………………………
(nr dokumentu tożsamości)
…………………………
(PESEL)

UPOWAŻNIENIE

Ja niżej podpisany (podpisana) upoważniam Pana (Panią) …………………………, zamieszkałego (zamieszkałą) w ………………………… przy ulicy …………………………, legitymującego (legitymującą) się dowodem osobistym [lub inny dokument tożsamości, np. paszport] o numerze …………………………, nr PESEL …………………………, do czynności związanych z ………………………… .

…………………………
(czytelny podpis)

Przykład

Upoważnienie – przykład
Nowe, 23.05.2008 r.

Adam Kowalski
ul. Nowa 5
09-345 Nowe
nr dowodu os. ACU 643466

Upoważnienie

Ja, niżej podpisany upoważniam mojego brata Aleksandra Kowalskiego, zamieszkałego w Nowych przy ulicy Dobrej 8, legitymującego się dowodem osobistym nr ACU 567854, do odbioru zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON.

Podpisano
Adam Kowalski

Komentarze

12 KOMENTARZE

 1. Nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś na wykładzie dowiedziałem się ze nie umieszcza się nagłówków typu UPOWAŻNIENIE ponieważ wynika to z charakteru dokumentu.
  Pozdrawiam

 2. czy w upoważnieniu może być zawarta klauzula dotycząca odpowiedzialności materialnej za działania osoby upoważnianej ?

 3. Jestem mamą niepełnosprawnego dziecka ,które jest już pełnoletnie.Potrzebuje napisać upoważnienie w którym będę mogła napisać za syna odwołanie do sądu oraz będę mogła w jego imieniu zarządzać tz.lekarzy terapeutów jak to napisać proszę o podpowiedz.Wiem że muszę z synem to oficjalnie podpisać u notariusza.Syn jest chory na autyzm.

 4. Mam pytanie, wie ktoś jak napisać pismo o udzielenie pełnomocnictwa do odebrania odpisu wyroku z sądu? Z góry dziękuję

 5. Witam !
  A co z podpisem osoby udzielającej pełnomocnictwa ? , czy ktoś musi taki podpis potwierdzić ? , osoba chora jest chorowita i nie wychodzi z domu , mieszka na wsi , a syn mieszkający z Nią dba o wszelkie Jej sprawy .

 6. mam pytanie czy moge napisac upoważnienie na założenie licznika prądu tylko ze mieszkanie należny do chłopaka i on chce zebym wszystko mogła za niego decydować jak to zrobić dziękuje

 7. Poczebuje upoważnienie do administracji, żeby moja nazyczona złożyła papiery o rezygnacji mieszkania do remontu, bo ja pracuję od rana i nie mam kiedy to załatwić.
  Proszę o odpowiedz czy te upoważnienie podlega też do administracji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj