Prawidłowe zarządzanie odpadami w firmie wymaga dobrej znajomości przepisów, często też wiedzy specjalistycznej i niekiedy sporych inwestycji. Są jednak sprawdzone sposoby, dzięki którym zarządzanie odpadami w przedsiębiorstwie może być mniej uciążliwe, a nawet zyskowne. Podpowiadamy, jak zorganizować system zarządzania odpadami w firmie, by ograniczyć związane z tym wydatki, zwiększyć konkurencyjność prowadzonego biznesu i pomnożyć jego potencjał.
Kiedy gospodarowanie odpadami w firmie przestaje być obciążeniem?
Gospodarowanie odpadami to specjalność wywodzącej się ze Skandynawii, a działającej również w Polsce, firmy Stena Recycling. Stena Recycling projektuje i wdraża szyte na miarę rozwiązania w obszarze zarządzania odpadami w europejskich przedsiębiorstwach, organizuje odbiór odpadów, prowadzi szkolenia, a przede wszystkim przetwarza odpady wszystkich frakcji. Doradzający polskim firmom specjaliści Stena Recycling podkreślają, że gospodarowanie odpadami staje się opłacalne, gdy przedsiębiorca zmieni sposób myślenia o odpadach i zacznie traktować je jak kolejny zasób, którym dysponuje jego firma. Recykling pozwala dziś na ponowne wykorzystanie odpadów większości frakcji, a firmy, które potrafią skutecznie podnieść poziom recyklingu odpadów, mogą szybciej zacząć się rozwijać i czerpać zyski z bezużytecznych dotąd śmieci. Zdaniem ekspertów Stena Recycling odpowiedzialne gospodarowanie odpadami staje się też coraz istotniejsze dla konsumentów. Kupujący chcą korzystać z przedmiotów pochodzących z recyklingu i chcą ograniczać negatywny wpływ swoich działań na środowisko.
5 kroków do lepszego gospodarowania odpadami w firmie
Co w takim razie może zrobić przedsiębiorca, który chce usprawnić gospodarowanie odpadami i przestawić firmę na tory gospodarki cyrkularnej? Oto kilka praktyk, które warto naśladować:
1. Dbaj o odpady jak o cenne zasoby
Takie spojrzenie na odpady jest konieczne, aby odpady nie były więcej marnowane w wyniku złych decyzji managerów i błędnych działań pracowników. Czasami wystarczy szkolenie z segregacji dla kadry, a innym razem gospodarowanie odpadami okaże się mniejszym obciążeniem, gdy w firmie pojawią się kosze na śmieci wspierające segregację czy pojemniki zmniejszające objętość odpadów.
2. Ogranicz ilość odpadów i zwiększ poziom recyklingu
Jeśli firma zmniejszy ilość produkowanych odpadów, skorzysta na tym jej budżet. Na jeszcze większe zyski może liczyć przedsiębiorstwo, które odsprzeda cenny odpad lub znajdzie sposób, by samodzielnie wykorzystać wygenerowane przez siebie odpady, np. tworząc z nich opakowania lub wykorzystując śmieci jako źródło energii.
3. Segreguj, segreguj i jeszcze raz segreguj
Gospodarowanie odpadami ukierunkowane na odzysk nie może obejść się bez poprawnej segregacji odpadów – recykling dzięki niej jest szybszy, łatwiejszy i tańszy.
4. Współpracuj ze specjalistami
Gospodarowanie odpadami często wymaga nowatorskich pomysłów, a także fachowej wiedzy, dlatego każde przedsiębiorstwo zainteresowane zrównoważonym rozwojem, ochroną środowiska i pomnażaniem zysków powinno nawiązać współpracę ze specjalistami z branży recyklingu i zarządzania odpadami. Firmy takie jak Stena Recycling projektują i wdrażają nowoczesne rozwiązania udoskonalające procesy zarządzania odpadami, a także poprzez swoje rozeznanie pomagają organizować gospodarowanie odpadami w pełnej zgodzie z prawem.
5. Promuj zaangażowanie w ochronę środowiska
Zaangażowanie w ochronę środowiska to ważny element wizerunku firmy, a odpowiedzialne zachowania przyciągają dziś klientów niczym magnes. Warto o tym pamiętać i pilnie zadbać o prawidłowe gospodarowanie odpadami w firmie.