Strona główna Kariera Jak przygotować i wygłosić prezentację, która oczaruje słuchaczy? Zaproszenie do udziału w...

Jak przygotować i wygłosić prezentację, która oczaruje słuchaczy? Zaproszenie do udziału w szkoleniu

O tym, jak ważne jest właściwe zaprezentowanie siebie i swoich pomysłów, przekonujemy się każdego dnia. Chcąc namówić przyjaciół na wyjście do kina, żonę lub męża do zakupu kolejnej niezbędnej rzeczy, szefa do zrealizowania nowego projektu. We wszystkich tych sytuacjach musisz wyłożyć swoje racje, a co więcej masz nadzieję na wywołanie określonego efektu. Czasami jednak wystąpienie ma charakter publiczny, a od twoich umiejętności zależy coś bardzo ważnego.

Sztuka prezentacji przydaje się szczególnie w pracy naukowej. Wiele razy trzeba stanąć przed osobami decyzyjnymi i opowiedzieć im o swoich badaniach, planowanych lub prowadzonych, o swoim pomyśle i zamiarach. Od ich decyzji zależy, czy badania zostaną dofinansowanie często niemałymi pieniędzmi albo w ogóle przeprowadzone. Kiedy zaś przeszedłeś/przeszłaś tę drogę i masz już wyniki, pora na ich zaprezentowanie odbiorcom, np. na konferencji naukowej. To dla projektu ważny sprawdzian, moment w którym zostanie oceniony jego sens. Warto więc docenić ten etap i nie lekceważyć go.

Jeśli jesteś pasjonatem swojej pracy, możesz o niej mówić godzinami. Jedni, podczas prezentowania wyników badań, czują się jak ryba w wodzie. Dla innych, wyjazd na konferencję i możliwość wystąpienia, niekoniecznie jest nagrodą. Niezależnie jednak od wszystkiego, nawet prezentacja przygotowana w pocie czoła, godzinami lub dniami, może nie wzbudzić zainteresowania. Sukces twoich badań, zespołu, jednostki nie będzie tak wielki, jak jest w istocie, ponieważ zabrakło ostatniego elementu, tzn. właściwej prezentacji. Można jednak zmniejszyć to ryzyko.

Prezentacja jest sposobem komunikacji. Polega na publicznym wystąpieniu, w trakcie którego są wykorzystywane elementy wizualne, wyświetlane na ekranie. Pomagają one zilustrować wypowiadane słowa, są ich uzupełnieniem i uatrakcyjnieniem. O pewnych oczywistych składnikach poprawnej prezentacji wiedzą chyba wszyscy: tekst powinien być wygłaszany, a nie odczytywany, nie należy prezentować wszystkiego, istotne są kolory slajdów itp. Czasami jednak to nie wystarczy, aby wygłosić atrakcyjną dla słuchaczy prezentację.

Opowiadając ciekawie i zrozumiale, masz szansę zainteresować innych badaczy. Nawet najbardziej skomplikowane założenia nabierają jasności, kiedy trzeba je przedstawić graficznie, wybrać najważniejsze twierdzenia oddające sens całego dzieła. Nie każdy posiada takie umiejętności, ale można je nabyć.

Naprzeciw tym potrzebom wyszedł Instytut PWN, oferując szkolenie „Więcej niż slajdy – efektywne prezentacje naukowe”. Jak informuje na swojej stronie, w jego trakcie dowiesz się jak:

  • krytycznie selekcjonować i przygotowywać materiały do prezentacji,
  • planować strukturę dobrej prezentacji naukowej,
  • przygotować i wygłosić prezentację, która zaciekawi i zainspiruje widzów od pierwszego do ostatniego zdania,
  • pracować z głosem i ciałem podczas wystąpienia przed publicznością,
  • radzić sobie ze złośliwymi pytaniami z widowni,
  • zapanować nad konferencyjną tremą.

Szkolenie poprowadzi dr hab. Piotr Wasylczyk, który przekonuje, że wystąpienie na konferencji może być ciekawe (co wcale nie jest takie oczywiste). Jest on adiunktem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Visiting Lecturer na University College London. Poza Uniwersytetem Warszawskim pracował również w Oxfordzie i Florencji. Naucza sztuki prezentacji w Polsce i za granicą, nie tylko dla sfery nauki, ale także i dla biznesu.

Tworząc atrakcyjną prezentację, trzeba skoncentrować się na kilku aspektach i to szkolenie ma ich dotyczyć. Otrzymasz podczas niego praktyczne wskazówki, mogące stanowić punkt wyjścia przy wyborze i opracowaniu materiałów do prezentacji, przygotowaniu slajdów, radzeniu sobie z pytaniami i tremą. Prezentacja powinna być jak ciekawe opowiadanie. Dobra wiadomość jest taka, że są to umiejętności, których można się nauczyć.

Najbliższe szkolenie „Więcej niż slajdy – efektywne prezentacje naukowe” odbędzie się 23 kwietnia 2018 r. w Warszawie.

Program

10:00-11:30 Blok I.
PREZENTACJA NAUKOWA, CZYLI JAK Z MASY INFORMACJI ZROBIĆ DOBRĄ HISTORIĘ. SZKICOWANIE I PROJEKTOWANIE PREZENTACJI – PORZĄDKOWANIE MATERIAŁÓW, POSZUKIWANIE FORMY.
Ćwiczenia w parach i indywidualne. Interaktywny wykład.

11:30-11:45 Przerwa kawowa

11:45-13:15 Blok II.
STRUKTURA OPOWIADANIA. JAK ZACZYNAĆ I JAK KOŃCZYĆ? PISANIE ABSTRAKTÓW.
Ćwiczenia indywidualne przed widownią i na papierze, quizy, interaktywny wykład.

13:15-13:45 Przerwa lunchowa

13:45-15:15 Blok III.
SLAJDY I REKWIZYTY. GŁOS, MOWA CIAŁA.
Ćwiczenia indywidualne, praca z oddechem i głosem. Interaktywny wykład.

15:15-15:30 Przerwa kawowa

15:30-17:00 Blok IV.
KONFERENCYJNY SAVOIR-VIVRE. KŁOPOTLIWE PYTANIA. JAK ZAPANOWAĆ NAD KONFERENCYJNĄ TREMĄ?
Ćwiczenia indywidualne, w tym przed widownią. Interaktywny wykład.

Zobacz

Strona szkolenia: https://www.instytutpwn.pl/konferencja/prezentacje/

Autor: Monika Koziar

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj