Strona główna Firma Jak samodzielnie ustawić reklamę w mediach społecznościowych?

Jak samodzielnie ustawić reklamę w mediach społecznościowych?

Reklama w mediach społecznościowych jest coraz częściej wykorzystywaną formą działań marketingowych. Korzystają z niej nie tylko małe przedsiębiorstwa i startupy, ale również znane, międzynarodowe korporacje. Do podstawowych korzyści płynących z tego rodzaju reklamy należy jej szeroki zasięg, łatwość targetowania grupy odbiorców, szybkość i prostota tworzenia, a także stosunkowo niski koszt.

Czy da się jednak samemu ustawić skuteczną reklamę w mediach społecznościowych? Jak najbardziej. Wystarczą do tego średnio-zaawansowane umiejętności obsługi komputera. Poniżej odpowiadamy na kilka typowych pytań związanych z tego rodzaju zadaniem.

Czy istnieją jakieś narzędzia do ustawiania reklam? 

Na szczęście tak. W zasadzie każda platforma społecznościowa posiada swoje własne narzędzie lub system pozwalający zorganizować zarówno długotrwałe kampanie reklamowe, jak i pojedyncze reklamy w intuicyjny, szybki i łatwy sposób. Dzięki nim można trafić do szerokiej grupy potencjalnych odbiorców w kilku prostych krokach.

Wśród najpopularniejszych narzędzi należy wymienić:

 1. Menedżer Reklam na Facebooku, Instagramie i Messengerze
 2. Reklama w formie wideo przy wykorzystaniu popularnej platformy YouTube na  wszystkich stronach partnerskich Google 
 3. Prosty system tworzenia reklam na Twitterze.

Jak trafić do potencjalnego klienta?

Odpowiednie pozycjonowanie sklepów internetowych jest podstawowym elementem sukcesu. Polega na zdefiniowaniu grupy docelowej potencjalnych klientów, dzięki czemu możliwa jest maksymalizacja efektów naszej działalności promocyjnej.

Do podstawowych kryteriów targetowania reklam należą:

 • parametry geograficzne (państwo, województwo, miasto, kod pocztowy)
 • parametry demograficzne (wiek, płeć, data urodzenia, stan cywilny itp.)
 • język
 • poziom dochodów
 • wykształcenie
 • zawód
 • zainteresowania itp.

Wspomniane wcześniej narzędzia reklamowe posiadają opcję wyselekcjonowania odpowiedniej grupy odbiorców przy wykorzystaniu takich właśnie kryteriów.

Jak określić cel reklamy?

Kiedy już zdefiniujemy naszą grupę docelowych odbiorców, kolejnym krokiem jest wybór celu reklamy, czyli tego, co chcemy uzyskać. Kampanie marketingowe organizowane są z myślą o różnorodnych rezultatach, a wykorzystywane formy reklamy dopasowywane są właśnie do nich. Określenie celu reklamy jest konieczne dla zdefiniowania jej długości i strategii.

Do najpopularniejszych celów reklam umieszczanych w mediach społecznościowych należą:

 • promocja strony na danej platformie
 • skierowanie potencjalnych klientów do witryny internetowej
 • promocja danego postu (artykułu, filmu itp.)
 • zwiększenie liczby odwiedzin i wzmożenie ruchu na stronie
 • pozyskanie nowych kontaktów
 • promocja oferty, wydarzenia itp.
 • zwiększenie konwersji.

Bardzo pomocny w wybraniu określonego celu reklamowego jest Facebook, który zawiera specjalny przewodnik, dzielący cele na odpowiednie kategorie.

Jak opracować treść i wizualną stronę reklamy? 

Kiedy już wiemy, do kogo ma być skierowana nasza reklama oraz co chcemy dzięki niej uzyskać, kolejnym krokiem jest zaprojektowanie jej treści. To właśnie dzięki niej i zawartym w niej słowach kluczowych, a także wizualnemu aspektowi reklamy możemy przyciągnąć setki nowych klientów!

Ważne, aby dostosować treść reklamy do odbiorcy, wybrać odpowiedni język (mniej lub bardziej formalny), długość zdań itp. Inaczej redaguje się wiadomości dla nastoletnich chłopców, a inaczej dla starszych pań. W żadnym wypadku nie powinniśmy dopuścić do błędów językowych, warto natomiast ująć odpowiednią dozę humoru.

Jeśli chodzi o wizualny aspekt reklamy, to Facebookowy Menedżer Reklam oferuje przetestowanie 6 różnych wybranych przez nas materiałów (w formie zdjęcia lub wideo) i wskazanie tego, który okaże się najbardziej efektywny. Jak jednak wybrać dobre zdjęcie lub wideo?

Nie trzeba być profesjonalnym fotografem, kamerzystą ani grafikiem, aby móc przygotować oryginalne i atrakcyjne wizualnie materiały reklamowe. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedni edytor. Do najlepszych darmowych programów służących do edycji zdjęć należą między innymi GIMP, Photopea, Fotor, Pixlr lub Snapseed. Dzięki nim można w łatwy sposób “obrobić” zdjęcia, które chcemy zamieścić w naszej reklamie, odpowiednio je wyretuszować, zmienić nasycenie, ostrość, kolorystykę, dodać tekst czy też zrobić fotomontaż.

Filmy reklamowe to narzędzie, które posiada jeszcze większy wachlarz możliwości niż zdjęcie. Odpowiednio wykorzystane, pozwolą na łatwe zapamiętanie naszej firmy i oferty. Tym, którzy nie posiadają doświadczenia w aranżacji wideo, polecamy zapoznanie się z kilkoma przykładami niezwykle skutecznych filmów reklamowych na YouTube.

Jeśli zaś chodzi o samo zadanie nagrywania materiałów wideo, na pewno przyda się w tym celu aplikacja Periscope dostępna zarówno na system Android, jak i iOS. Jeśli mamy ochotę odpowiednio edytować nasz materiał, warto zwrócić uwagę na takie narzędzia jak iMovie czy Quik. Zresztą, sam Youtube również posiada łatwą w użyciu opcję edytora.

Ile kosztuje reklama w mediach społecznościowych?

Wiele osób z nieśmiałością podchodzi do reklam w Mediach Społecznościowych, bo boi się inwestowania dużych kwot. Okazuje się jednak, że skuteczna reklama – w zależności od jej celu – wcale nie musi być droga.

Oczywiście, gdy chcemy zbudować świadomość naszej marki lub produktu wśród milionowej grupy odbiorców, musimy się liczyć z wydatkiem od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Jeśli natomiast naszym celem jest pozyskanie powiedzmy 30-40 dodatkowych kontaktów potencjalnych klientów, powinno nam wystarczyć kilkaset złotych.

Początkowych reklamodawców zachęcamy do ustawiania tanich reklam, które pozwolą sprawdzić, jak działa cały mechanizm, uzyskać pierwsze dane statystyczne i jeśli to konieczne, przedefiniować docelową grupę odbiorców. W miarę jak będziemy nabierać doświadczenia i gromadzić więcej danych, możemy stopniowo zacząć inwestować w bardziej kosztowne plany reklam.

Podsumowanie

Jak widać, samodzielne ustawienie reklam w mediach społecznościowych wcale nie musi być trudne. Wystarczy odrobina kreatywności oraz precyzyjne zdefiniowanie, do kogo chcemy trafić z reklamą i co chcemy przy jej pomocy uzyskać. A więc do dzieła!

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj