Strona główna Inne Jak zdobyć obserwujących na Pinterest?

Jak zdobyć obserwujących na Pinterest?

Pinterest cieszy się niezachwianą pozycją w mediach społecznościowych. Do celów promocyjnych wykorzystują go różne branże, jednak – z oczywistych względów – najwięcej korzyści przynosi w tych czysto wizualnych, związanych między innymi z aranżacją wnętrz, kulinariami, grafiką komputerową. Choć platforma nie jest tak rozpowszechniona w mainstreamie jak chociażby Instagram, ma swoich wiernych użytkowników, a jej pozycja rośnie. Ze statystyk za 2022 rok wynika, że przypisane konwersje wzrosły 2,5-krotnie w porównaniu rok do roku. Oznacza to ogromny potencjał. Podpowiadamy, jak go wykorzystać i jak zdobyć obserwujących na Pinterest.

1. Pinterest – dlaczego warto na nim działać?

2. Plusy i minusy Pinteresta. O czym trzeba wiedzieć?

3. Jak zdobyć obserwujących na Pinterest? Praktyczne porady

Oczywiście, wszystkie poniższe porady, wskazujące, jak można wpłynąć na zdobycie obserwujących w sieciach społecznościowych, mają charakter ogólny. Wcielając te zasady w życie, trzeba mieć świadomość, do kogo tworzone treści mają dotrzeć – innymi słowy: stworzyć model wzorcowych Pinterest followers, a następnie dopasować podejmowane kroki do ich potrzeb.

Pinterest – dlaczego warto na nim działać?

Zacznijmy jednak od samego początku: dlaczego warto prowadzić profil na Pinterest, jakie korzyści może przynieść ta platforma i czym różni się obecność na niej od działania w innych sieciach społecznościowych?

Przede wszystkim ta platforma to kilkaset milionów zarejestrowanych użytkowników na całym świecie – a co ważne, liczby te każdego roku wyraźnie rosną. Oznacza to, że wzrost liczby obserwujących profil przekłada się na wymierne zasięgi, które z kolei budują grupę potencjalnych klientów. Ważne są także statystyki. Wynika z nich, że użytkownicy Pinteresta maja bardzo konkretne cechy:

 • 85% użytkowników Pinteresta to kobiety,
 • 42% osób w związku małżeńskim korzysta z tej sieci,
 • 20% użytkowników to osoby o ponadprzeciętnych dochodach.

Pinterest sprawdza się zwłaszcza w przypadku branż takich jak:

 • architektura i aranżacja wnętrz,
 • kulinaria i diety,
 • rośliny,
 • zdrowy styl życia,
 • odzieżą i modą,
 • grafika komputerowa i fotografia,
 • kosmetyki, uroda, branża beauty,
 • podróże,
 • treści DIY.

Jeśli większa część tych danych pokrywa się z twoją działalnością i profilem potencjalnego klienta, to znak, że zdecydowanie warto przyciągnąć nowych obserwujących.

Plusy i minusy Pinteresta. O czym trzeba wiedzieć?

Jak wszystkie sieci społecznościowe, także i Pinterest ma swoje zalety i wady. Przeanalizujmy je, aby sprawdzić, czego można spodziewać się po korzystaniu z tej sieci społecznościowej i jakie pojawiają się w porównaniu z zasadami przy innych platformach społecznościowych.

Zacznijmy od plusów.

 • Przede wszystkim Pinterest to długotrwały efekt promocyjny. W porównaniu do platform takich jak Facebook czy Instagram, Pinterest pracuje przez długi czas, a prawidłowo skonfigurowane posty rzadko odchodzą w zapomnienie. Średnia długość życia jednego pina wynosi 3,5 miesięcy. Dla porównania: w przypadku postów publikowanych na Facebooku jest to 90 minut, a na Twitterze – niecałe pól godziny. Dodatkowo w wyszukiwarkach bardzo dobrze pozycjonują się nawet kilkuletnie piny, które można również odświeżyć, edytować, przepinować, a tym samym wciąż kontaktować się z innymi użytkownikami.

 • Działanie algorytmów, jakimi rządzi się Pinterest, w dużym stopniu opiera się na repostach i repinach. Aż 80% wszystkich pinów – to repiny. Co to oznacza dla prowadzącego profil? Przede wszystkim to, że aktywność innych użytkowników i udostępnianie przez nich treści ma ogromne znaczenie.

 • Dopowiedzmy jeszcze, że Pinterest – w przeciwieństwie do równie wizualnego Instagrama – pozwala umieścić aktywny link przy każdej treści.

A co z mankamentami? Tu rysuje się jeden podstawowy minus. Pinterest nadal lepiej sprawdza się na Zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych niż w Polsce. Z drugiej strony, wykorzystywanie takich właśnie sieci społecznościowych i publikowanie postów, to ogromna szansa dla rozwoju twojego profilu i biznesu.

Jak zdobyć obserwujących na Pinterest? Praktyczne porady

Przejdźmy do konkretów i poszukajmy odpowiedzi na pytanie, jak zwiększyć liczbę obserwujących na Pinterest.

Po pierwsze, postawić na aktywność. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, Pinterest w dużej mierze bazuje na aktywności swoich użytkowników, dlatego sens mają komentarze, udostępnianie czy ponowne przypinanie treści. Chcąc zdobyć obserwujących na Pintereście i stawiając na rozwój swoich kont, warto rozpocząć od aktywności na kontach innych użytkowników.

Po drugie, dobrze opisane tablice w obrębie serwisu doskonale pozycjonują treści. Zadbaj także o linki prowadzące do stron. Chcąc zdobyć obserwujących na Pintereście i stawiając na rozwój swoich kont, warto rozpocząć od aktywności na kontach innych użytkowników. Chcąc zdobyć obserwujących na Pintereście i stawiając na rozwój swoich kont, warto rozpocząć od aktywności na kontach innych użytkowników.

Po drugie, dobrze opisane tablice w obrębie serwisu doskonale pozycjonują treści. Zadbaj także o linki prowadzące do stron. Chcąc zdobyć obserwujących na Pintereście i stawiając na rozwój swoich kont, warto rozpocząć od aktywności na kontach innych użytkowników. Chcąc zdobyć obserwujących na Pintereście i stawiając na rozwój swoich kont, warto rozpocząć od aktywności na kontach innych użytkowników.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj