Strona główna Edukacja Jerzy Gwizdała zrezygnował z funkcji rektora Uniwersytetu Gdańskiego

Jerzy Gwizdała zrezygnował z funkcji rektora Uniwersytetu Gdańskiego

Jerzy Gwizdała zrezygnował w poniedziałek z funkcji rektora Uniwersytetu Gdańskiego, którą pełnił od 2016 r. W rezygnacji powołał się na pogarszający się stan swojego zdrowia. W ostatnich dniach media informowały, że naukowiec miał się dopuścić wielokrotnego plagiatu.

Prof. Uniwersytetu Gdańskiego (UG), dr hab. Jerzy Gwizdała pełnił funkcję rektora tej uczelni od 2016 r. O złożeniu przez niego w poniedziałek rezygnacji z tej funkcji poinformowała rzecznik prasowa uczelni Beata Czechowska-Derkacz.

Do przekazanego mediom komunikatu załączyła ona treść rezygnacji. „Biorąc pod uwagę pogarszający się stan mojego zdrowia, a także mając na względzie dobro społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego, która powinna funkcjonować i rozwijać się w atmosferze wolnej od emocji o charakterze personalnym, składam rezygnację z zajmowanego stanowiska rektora Uniwersytetu Gdańskiego” – napisał Gwizdała.

„Pragnę podziękować wszystkim moim współpracownikom, którzy przez ostatnie cztery lata wspierali mnie swoją wiedzą doświadczeniem i zaangażowaniem. Wspólna nasza praca pozwoliła osiągnąć uczelni, której starałem się służyć na różnych stanowiskach przez ponad 25 lat, należną jej pozycję w kraju i w Europie. Ufam, że moja decyzja umożliwi nowym władzom uczelni podjęcie działań prowadzących do dalszego dynamicznego rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego” – zakończył swoje pismo Gwizdała.

Czechowska-Derkacz poinformowała, że „zaistniała sytuacja nie ma wpływu na prawidłowe funkcjonowanie uczelni”. Wyjaśniła, że – zgodnie ze statutem UG – rektora będzie zastępował prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, prof. Krzysztof Bielawski.

Rzecznik wyjaśniła też, że na wtorek zaplanowano posiedzenie Rady Uniwersytetu Gdańskiego z udziałem prorektorów UG oraz przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej, „po którym zostanie wydany specjalny komunikat dot. dalszego postępowania związanego ze złożeniem mandatu rektora”.

W ostatnim numerze miesięcznika „Forum akademickie” ukazał się tekst Marka Wrońskiego, który zarzucił rektorowi UG, iż ten dopuścił się licznych plagiatów. Wroński poinformował w swoim materiale, że wiosną ub.r. Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów pozytywnie zaopiniowała starania Gwizdały o przyznanie mu tytułu profesora, kilka miesięcy później wszczęła jednak procedurę zmierzającą do unieważnienia własnego postępowania. Zdaniem Wrońskiego przyczyną było wykrycie przypadków plagiatów dokonanych przez Gwizdałę.

„Kiedy zacząłem się przyglądać kolejnym publikacjom Jerzego Gwizdały, zauważyłem, że nieuprawnionych i niedozwolonych zapożyczeń z tekstów innych autorów jest więcej. Z różnych prac i publikacji przejęto kilku-, niekiedy kilkunastozdaniowe fragmenty i bez podania źródła” – napisał też w swoim materiale Wroński.

Jerzy Gwizdała jest profesorem UG. W 2016 r. został wybrany rektorem tej uczelni. Wiosną b.r. ponownie wygrał wybory na tą funkcję. Gwizdała jest specjalistą w dziedzinie finansów, ryzyka finansowego oraz zarządzania. Od początku zawodowej kariery związany z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie ukończył studia w zakresie ekonomii na Wydziale Ekonomiki Transportu.

Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji, a także ekspertem sądowym w dziedzinie finansów i bankowości. Opracowywał rating kredytowy dla miasta Gdańska, był głównym negocjatorem z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju w zakresie finasowania inwestycji komunikacyjnych w mieście.

Od 2016 roku pełni funkcję Przewodniczącego Rady Rektorów Województwa Pomorskiego. Jest również członkiem wielu naukowych i społecznych gremiów, m.in. Towarzystwa Ekonomicznego, Rady Rozwoju Regionalnego przy Lechu Wałęsie, Instytutu Kaszubskiego i Zrzeszenia Pomorsko-Kaszubskiego, Zarządu Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz współzałożycielem Stowarzyszenia „Pomorski Instytut Naukowy imienia Profesora Brunona Synaka”.

Gwizdała został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

Autorka: Anna Kisicka

aks/ zan/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj