Strona główna Inne Konkurs dla dziennikarzy – popularyzatorów nauki

Konkurs dla dziennikarzy – popularyzatorów nauki

Dziennikarze, którzy dzięki swojej pracy popularyzują nauki ścisłe, przyrodnicze, medyczne, jak i humanistyczne oraz społeczne, mogą wziąć udział w VII edycji Konkursu im. Karola Sabatha. Celem konkursu jest promocja interesującego i rzetelnego dziennikarstwa naukowego.

Do wzięcia udziału w konkurencji zachęca organizator, Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl. W tym roku główna nagroda w Konkursie im. Karola Sabatha to 4 tys. zł, ale jury może również przyznać wyróżnienia.

“Dziennikarz naukowy jest (…) nie tylko posłańcem – redaktorem przekazującym naukowe newsy, ale znawcą swojej dziedziny, rozumie znaczenie specjalistycznych słów i zwrotów, które tłumaczy na język zrozumiały dla odbiorców, nie zmieniając znaczenia przekazu. Bez dziennikarzy naukowych, praca i osiągnięcia uczonych byłyby dla wielu zupełnie niezrozumiałe” – uzasadniają znaczenie pracy dziennikarzy naukowych organizatorzy akcji.

W konkursie mogą wziąć udział zarówno osoby, które przygotowują materiały dla redakcji lub rubryk naukowych, jak i dziennikarze, którzy piszą i mówią o nauce na łamach mediów o profilu ogólnoinformacyjnym czy lokalnym.

Prace mogą zgłaszać zarówno dziennikarze, jak i redakcje do 30 września 2016 roku. Zgłosić można materiały o tematyce popularnonaukowej, które zostały opublikowane lub wyemitowane w prasie, radiu, telewizji lub internecie w języku polskim między 1 września 2014 r. a 31 grudnia 2015 r.

Nazwa konkursu i główna nagroda nosi imię Karola Sabatha, który był przedwcześnie zmarłym naukowcem, uznanym popularyzatorem nauki i dziennikarzem naukowym jednocześnie. Z wykształcenia był biologiem, paleontologiem, ukończył biologię na Uniwersytecie Śląskim, pracował w Instytucie Paleobiologii PAN i w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Interesował się ewolucją, badał dinozaury i ich jaja. Z uwagi na artystyczne zdolności sam wykonywał naukowe ilustracje do swoich artykułów.

Konkurs im. Karola Sabatha organizowany jest od początku przez Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl. Jego laureatami byli do tej pory: Adam Zubek, Irena Cieślińska, Olga Woźniak, Patrycja Dołowy, Sławomir Zagórski, Judyta Watoła i Dariusz Kortko. Nagrodzone materiały ukazywały się m.in. w “Polityce”, “Przekroju nauki”, “Przekroju”, “Academii” czy “Gazecie Wyborczej”.

Nadesłane prace ocenia jury, co roku w innym składzie, złożone z naukowców-popularyzatorów, dziennikarzy oraz medioznawcy.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: http://www.naukowi.pl/2016/08/01/regulamin-konkursu/

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj