Strona główna Edukacja Łódź/ W poniedziałek rozpoczyna się 19. Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki

Łódź/ W poniedziałek rozpoczyna się 19. Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki

Do udziału w kilkuset wydarzeniach naukowych, kulturalnych i artystycznych przygotowanych przez łódzkie uczelnie i inne instytucje zachęcają organizatorzy Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. 19. edycja imprezy popularyzującej naukę rozpocznie się w poniedziałek.

Organizowany od 2001 roku festiwal, dzięki prezentowanym w jego ramach warsztatom, pokazom, eksperymentom, wycieczkom, wystawom, koncertom, niecodziennym lekcjom i wykładom, ma pokazać, że nauka i sztuka potrafią być “fascynujące, często zabawne i najważniejsze – dostępne dla wszystkich”.

Cykl kilkuset przedsięwzięć, w których będzie można bezpłatnie uczestniczyć od 8 do 15 kwietnia, przygotowały łódzkie szkoły wyższe oraz inne instytucje naukowe i kulturalne. Jak podkreślają organizatorzy z Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, nie zabraknie też wydarzeń artystycznych, co wyróżnia FNTiS od podobnych imprez odbywających się w innych akademickich miastach Polski.

Festiwal rozpocznie się w poniedziałek koncertem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Łodzi, w czasie którego wręczone zostaną statuetki “Łódzkie Eureka”. Nagrody przyznawane są za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i techniczne w minionym roku

Dokładny program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.festiwal.lodz.pl. Przygotowane w jego ramach atrakcje będą odbywać się na uczelniach, w instytutach naukowych i badawczych, placówkach kulturalnych i w muzeach. Podzielono je na kilka bloków tematycznych.

Na Uniwersytecie Łódzkim będzie można m.in. wziąć udział w podróży do krainy morskich smoków, niedźwiedzi i mikrobohaterów, w symulacji rozprawy sądowej, w spotkaniu z kryminalistyką, w warsztatach języków orientalnych, poznać świat widziany oczami ambasadorowej, przekonać się, jak kochają młodzi Polacy i czy pieniądze rosną na drzewie.

Z kolei Politechnika Łódzka wśród wielu wydarzeń przygotowała m.in. lekcję “o ciekawej liczbie”, historię chemii dla niecierpliwych, spacer szlakiem łódzkich badaczek oraz prezentację tajemnic mikroświata. W Archiwum Państwowym w Łodzi można będzie się dowiedzieć, jak konserwuje się dawne dokumenty i poszukać tropów własnej rodziny. Łódzka Kolej Aglomeracyjna zaprasza na dzień otwarty w swojej bazie technicznej.

Równie ciekawie ma być na innych łódzkich uczelniach, m.in. Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz w muzeach, bibliotekach i w innych placówkach.

Wszystkie festiwalowe wydarzenia są bezpłatne, niektóre wymagają jednak wcześniejszej rezerwacji.

W weekend 13-14 kwietnia na rynku Manufaktury odbędzie się piknik naukowy, na którym prezentowane będą doświadczenia i eksperymenty. Jego uczestnicy będą mogli zbadać poziom stresu, poznać niesamowity świat pszczół, dowiedzieć się, jak zrobić szampana, wziąć udział w warsztatach kaligrafii japońskiej oraz w grach miejskich. Festiwal potrwa do 15 kwietnia. (PAP)

Autor: Bartłomiej Pawlak

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj