Strona główna Inne MEiN: nowi członkowie Komisji Ewaluacji Nauki odebrali powołania

MEiN: nowi członkowie Komisji Ewaluacji Nauki odebrali powołania

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powołał na czteroletnią kadencję 34 członków Komisji Ewaluacji Nauki. Uroczystego wręczenia nominacji dokonał wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki we wtorek na Twitterze.

Kadencja KEN, której przewodniczy prof. Filip M. Szymański, rozpoczęła się 1 kwietnia 2023 r. i potrwa do 31 grudnia 2027 r.

Do zadań Komisji Ewaluacji Nauki należy m.in. przeprowadzanie ewaluacji jakości działalności naukowej, przygotowanie projektów wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych oraz przedstawianie ministrowi propozycji kategorii naukowych dla podmiotów poddanych ewaluacji.

Komisja sporządza też opinie i oceny w sprawach określonych przez ministra lub z własnej inicjatywy, ewaluuje jakość kształcenia w szkołach doktorskich. Eksperci sporządzają też analizy w zakresie ewaluacji jakości działalności naukowej i jakości kształcenia w szkołach doktorskich. Współpracują także z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami zajmującymi się ewaluacją jakości działalności naukowej.

W skład KEN wchodzi po trzech przedstawicieli poszczególnych dziedzin nauki i sztuki, wybranych spośród kandydatów zgłoszonych przez uczelnie, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze i instytuty międzynarodowe, a także siedem osób z doświadczeniem w zakresie polityki naukowej, wskazanych przez ministra edukacji i nauki.

Skład Komisji Ewaluacji Nauki w kadencji 2023-2027 MEiN podało na swojej stronie internetowej.

Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mir/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj