Strona główna Edukacja Nadchodzi święto otwartej nauki

Nadchodzi święto otwartej nauki

Od 23 do 29 października obchodzony będzie Tydzień Otwartej Nauki – Open Access Week. Organizatorzy wydarzenia zachęcają do zgłaszania wydarzeń promujących otwarty dostęp do nauki.

Open Access Week, w Polsce znany jako Tydzień Otwartej Nauki, to międzynarodowe wydarzenie, którego inicjatorem jest organizacja SPARC (The Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition). Celem wydarzenia jest budowanie otwartej nauki, pozyskanie nowych zwolenników otwartości w nauce oraz edukowanie na temat otwartego dostępu. Koordynatorem Tygodnia Otwartej Nauki w Polsce jest Koalicja Otwartej Edukacji.

Tematem tegorocznej edycji wydarzenia jest hasło “Otwórz, aby…”. Organizatorzy chcą, aby biorące w imprezie instytucje pokazały argumenty przemawiające za otwieraniem zasobów nauki, oraz efekty, jakie mogą być dzięki temu osiągnięte. Przykładowe rozwinięcia hasła przewodniego to: “Otwórz zasoby, aby zwiększyć widoczność polskiej nauki w świecie”, “Otwórz naukę, aby zwiększyć współpracę międzynarodową” czy “Otwórz zasoby, aby powiększyć dostęp do wiedzy tym, których na to nie stać”.

Koalicja Otwartej Edukacji zachęca polskie instytucje – nie tylko naukowe – do przyłączenia się do obchodów Tygodnia Otwartej Nauki i zgłoszenia organizowanych przez siebie wydarzeń. Mogą to być seminaria, wykłady, warsztaty, webinaria, sesje posterowe, premiery wydawnictw promujących otwarty dostęp, akcje promocyjne, wystawy, wywiady, nagrania, czy konkursy. “Forma wydarzenia jest dowolna, jedynym warunkiem jest edukowanie społeczeństwa w zakresie otwartego dostępu do nauki” – czytamy w przesłanym PAP komunikacie prasowym.

Przykłady krajowych obchodów można znaleźć na oficjalnej stronie Tygodnia Otwartej Nauki: https://uwolnijnauke.pl/tydzien-otwartej-nauki/.

“Open Access Week to nieoceniona szansa na połączenie globalnego otwartego udostępniania zasobów nauki ze zmianami politycznymi na szczeblu lokalnym – pisze w komunikacie Koalicja Otwartej Edukacji. – Wiele instytucji zaangażowanych w tę akcję potrafiło przekonać swoich pracowników i interesariuszy do tej idei, co zaowocowało powstaniem setek repozytoriów otwartych, bibliotek cyfrowych, archiwów, wydawnictw otwartych, laboratoriów, platform edukacyjnych i innych form upowszechniających miliony artykułów naukowych, książek, danych badawczych, podręczników, webinariów, kursów i innych materiałów otwartych, a także technologii open source ich wspierających.”

Polska ma też swoje repozytoria, biblioteki cyfrowe, otwarte czasopisma i otwarte platformy edukacyjne. Baza otwartych zbiorów polskich instytucji nauki i kultury liczy już ponad 4,6 miliona obiektów cyfrowych i dostępna jest pod adresem: https://fbc.pionier.net.pl/

Open Access Week po raz pierwszy zorganizowano w 2007 r. na kilku kampusach na terenie USA. Początkowo był to Dzień Otwartej Nauki, ale idea spopularyzowała się na tyle, aby zrobił się z tego cały tydzień. W Polsce impreza organizowana jest w tym roku po raz ósmy.

Tydzień Otwartej Nauki w Polsce został objęty patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP – Nauka w Polsce

autor: Katarzyna Florencka

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj