Strona główna Edukacja Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej: blisko 500 stypendiów dla studentów polskiego pochodzenia

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej: blisko 500 stypendiów dla studentów polskiego pochodzenia

Blisko 500 stypendiów przyznała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) dla studentów polskiego pochodzenia z kilkunastu krajów – głównie z Białorusi i z Ukrainy. O stypendia ubiegało się ponad 1500 osób. Agencja ogłosiła wyniki programu we wtorek w Warszawie.

Granty przyznano w ramach program stypendialnego dla Polonii im. gen. Władysława Andersa. Program umożliwia młodzieży polskiego pochodzenia (narodowości polskiej) i posiadaczom Karty Polaka kształcenie się w szkołach wyższych w Polsce oraz poprawę znajomości języka polskiego

“W tym roku do programu zgłosiło się ponad 1500 chętnych. Przydzieliliśmy 462 stypendia. Mamy nadzieję, że te osoby, które stypendia otrzymały, będą mogły szczęśliwie rozpocząć nowy rok akademicki 2020/2021” – powiedziała dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska.

Obecny na ogłoszeniu wyników programu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Wojciech Maksymowicz powiedział, że przyznanie stypendiów to “dobra wiadomość”. “Jest to praktyczna realizacja rządowej strategii wspierania Polaków mieszkających poza granicami Polski, Polonii naszej, w sposób zwiększający szanse tworzenia poza naszymi granicami elit polskich, osób które skończą nasze studia, wybrane kierunku na wybranych polskich uczelniach” – podkreślił.

Stypendia mają też zabezpieczyć pobyt osób, które chciałaby w Polsce “funkcjonować” – dodał minister. “To jest szansa dla tych, którzy dzięki naszym stypendiom rządu polskiego realizowanym przez NAWA będą mieli za co się utrzymać w Polsce. Zostaje już tylko studiować” – dodał Maksymowicz. Wiceminister dodał, że najwięcej stypendystów pochodzi z Białorusi (311) i z Ukrainy (83).

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Maksymowicz powiedział, że największym zainteresowanie stypendystów cieszą się Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Politechnika Warszawska. Z kolei najpopularniejsze kierunki to – jak wymienił wiceminister – informatyka, zarządzanie i studia ekonomiczne.

W tym roku NAWA przeznaczy na program stypendialny dla Polonii im. gen. Władysława Andersa w sumie 27 mln zł. Środki te są przeznaczone zarówno dla tegorocznych stypendystów (6,3 mln), jak również stypendystów programów ubiegłorocznych.

NAWA przyznaje stypendia wyłącznie osobom, które planują studia na uczelniach nadzorowanych przez MNiSW. Stypendyści samodzielnie dokonują wyboru kierunków studiów i uczelni na której chcą się kształcić.

Stypendyści NAWA będą otrzymywać comiesięczne stypendium (przez 10 miesięcy w roku akademickim) – 1250 zł (na studiach I stopnia oraz przez pierwsze trzy lata studiów jednolitych magisterskich), 1450 zł (w trakcie odbywania kursu przygotowującego do studiów w Polsce) oraz 1500 zł (od czwartego roku na studiach jednolitych magisterskich).(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj