Strona główna Inne NCN zaprasza zagranicznych naukowców do Polski; trwa ostatni nabór programu POLONEZ BIS

NCN zaprasza zagranicznych naukowców do Polski; trwa ostatni nabór programu POLONEZ BIS

Narodowe Centrum Nauki (NCN) już po raz trzeci zaprasza zagranicznych naukowców i naukowczynie do realizacji 24-miesięcznych projektów badawczych w Polsce w ramach programu POLONEZ BIS. Nabór wniosków trwa do 15 grudnia br.

Współfinansowany z grantu Marie Skłodowska-Curie COFUND program POLONEZ BIS jest skierowany do badaczy i badaczek, niezależnie od narodowości, tematu czy reprezentowanej dyscypliny. Może wziąć w nim udział każdy, kto ma stopień doktora lub czteroletnie pełnoetatowe doświadczenia badawcze i w okresie trzech lat przed ogłoszeniem konkursu przebywał lub był zatrudniony poza Polską przez przynajmniej 2 lata.

“Przyciągnięcie do Polski wybitnych naukowców to jedno z głównych założeń programu” – wyjaśnia Jolanta Palowska z Działu Współpracy Międzynarodowej NCN, cytowana w prasowym komunikacie.

Nabór wniosków w trzecim, ostatnim konkursie programu POLONEZ BIS potrwa do 15 grudnia 2022 roku. Zainteresowane osoby mogą wziąć udział w webinariach: 11 października odbędzie się szkolenie dla instytucji przyjmujących, a 18 października dla wnioskodawców (zagranicznych naukowców).

Kandydaci składają wnioski wspólnie z instytucjami przyjmującymi – swoimi przyszłymi pracodawcami w Polsce. Mogą nimi zostać m.in.: ośrodki badawcze, uniwersytety, biblioteki naukowe, muzea, organizacje pozarządowe, szpitale, przedsiębiorstwa, z siedzibą na terenie Polski.

Program gwarantuje laureatom środki na pokrycie kosztów pełnoetatowego wynagrodzenia i ubezpieczeń społecznych w wysokości 4465 euro brutto miesięcznie, a także do 100 tys. euro na realizację projektów badawczych, w tym na zatrudnienie zespołów. Instytucje, oprócz wzmocnienia swoich zespołów, otrzymują także 20 proc. ryczałt na koszty pośrednie związane z zarządzaniem projektem.

W dwóch pierwszych edycjach programu POLONEZ BIS wnioski złożyło w sumie 303 badaczy ze wszystkich kontynentów. W pierwszym, rozstrzygniętym konkursie finansowanie uzyskało 50 projektów, a wskaźnik sukcesu wyniósł 33 proc. Trwa ocena wniosków w drugim konkursie.

Pierwsi laureaci programu są już w Polsce. Ich badania obejmą szeroki zakres tematów – od zastosowania mikrowłókien do nadzorowania regeneracji kości, przez rolę metafor w kształtowaniu języka i komunikacji aż po studiowanie mechanizmów wykorzystywanych przez mrówki do adaptacji do warunków środowiskowych. Listę wszystkich projektów nagrodzonych w konkursie POLONEZ BIS 1 można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Nauki.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj