Strona główna Edukacja „Neandertalczyk…” i „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” Mądrymi Książkami Roku

„Neandertalczyk…” i „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” Mądrymi Książkami Roku

Książki „Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów” oraz „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” otrzymały tytuł Mądrych Książek Roku. Pierwsza z nich – w kategorii książek dla dorosłych, a druga – książek dla dzieci.

Nagrodę dla najlepszych książek popularnonaukowych wydanych w Polsce w roku 2015 ustanowiły wspólnie Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa oraz Uniwersytet Jagielloński. Wyniki konkursu ogłoszono we wtorek.

Statuetkę Euklidesa w kategorii najlepsza książka popularnonaukowa dla dorosłych otrzymała książka „Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów”, której autorem jest Svante Pääbo. To historia odkrywania odpowiedzi na pytania o pochodzenie człowieka i badania genomu Neandertalczyków – naszych najbliższych ewolucyjnie krewnych. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

W kategorii najlepsza książka popularnonaukowa dla dzieci nagrodę przyznano z kolei książce „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” napisanej przez Katarzynę Radziwiłł, a zilustrowanej przez Daniela de Latoura. To barwne i dobrze zilustrowane historie z życia Alfreda Nobla i wybranych noblistów – w tym również polskich. Książka ukazała się dzięki Wydawnictwu Muchomor.

W konkursie przyznano też dwie nagrody dodatkowe. Nagroda redaktorów serwisu Mądre Książki trafiła do książki „Małpa w każdym z nas” Fransa de Waala wydana przez Copernicus Center Press. Autor książki, holenderski biolog pisze o tym, jak wiele w ludzkich zachowaniach z agresywnego szympansa i pokojowo nastawionego bonobo.

Z kolei nagroda Działu Promocji i Informacji UJ przyznana została książce „Informacja jest piękna” Davida McCandlessa wydana przez PWN. W książce informacje przedstawiane są w postaci infografik ułatwiających zrozumienie i utrwalenie wiedzy

Celem konkursu, w ramach którego została przyznana nagroda, jest promowanie książek opowiadających o nauce, których poziom merytoryczny i edytorski może być wzorem dla autorów i wydawców tego typu literatury. Konkurs ma odbywać się co roku.

„Konkurs, który uruchamiamy, ma na celu zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej, wydawanej w języku polskim. Marka, którą – mamy nadzieję – stanie się z czasem statuetka Euklidesa przyznawana corocznie najlepszym publikacjom, będzie drogowskazem dla czytelników i pomocą w ich księgarskich wyborach, a dla autorów i wydawców stanie się pożądanym potwierdzeniem wysokiego poziomu ich dzieł” – informowano na stronie konkursu.

Zdaniem organizatorów uczelnie wyższe i naukowcy powinni wkładać dużo wysiłku w popularyzowanie wiedzy naukowej na wszystkich możliwych poziomach. „Tymczasem, pomimo bardzo ważnej roli, jaką odgrywają publikacje popularnonaukowe, ich rola jest często marginalizowana, a na pierwszy plan wysuwane są centra nauki i różnego typu imprezy interaktywne” – uważają organizatorzy.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj