Strona główna Edukacja Nowoczesne technologie w edukacji. Jak wykorzystać je w nauce?

Nowoczesne technologie w edukacji. Jak wykorzystać je w nauce?

Technologia rozwija się w zawrotnym tempie i coraz częściej wchodzi do szkół oraz placówek edukacyjnych. Nowoczesne rozwiązania dostępne w tym zakresie mogą bowiem pomagać zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Sprawdźmy, o jakich technologiach mowa i w jaki sposób wykorzystać je w edukacji. Serdecznie zachęcamy do lektury!

Dlaczego warto wykorzystywać nowoczesne technologie w nauce?

Jeśli chodzi o atuty nowoczesnych technologii, to oczywiście jest ich wiele. Jedną z nich jest interaktywność, która pozwala na ciekawsze i bardziej atrakcyjne prezentowanie materiału. Dzięki temu łatwiej przyciągnąć uwagę uczniów oraz na dłużej ją utrzymać. W obecnym czasie jest to szczególnie ważne, gdyż ze względu na rozwój mediów społecznościowych młodym osobom coraz trudniej skupić uwagę na dłużej.

Kolejną zaletą jest dostęp do wiedzy. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie dzięki nowym technologiom mogą od razu dotrzeć do różnego rodzaju informacji i szybko je zweryfikować. Oczywiście nie wszystkie źródła są sobie równe i także w tym zakresie warto edukować uczniów pokazując im, skąd czerpać wiarygodne informacje i jak je selekcjonować. Z takich pomocy można korzystać na przykład podczas prac domowych. Gdy odrabiamy lekcje, a nie znamy pewnych pojęć, możemy szybko je sprawdzić i tym samym ułatwić sobie pracę. To ogromna wygoda, której nie można nie doceniać.

Warto wspomnieć także o tym, że nowoczesne technologie w nauce pozwalają na uczenie się w sposób jeszcze bardziej atrakcyjny. Pomagają w tym różnego rodzaju gry, quizy i pytania-zagadki, dzięki którym wiedza może być przyswajana w zdecydowanie łatwiejszy i bardziej efektywny sposób. Nie ulega też wątpliwości, że informacje podawane na tablecie, komputerze lub interaktywnej tablicy są zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla nowej generacji uczniów, wręcz uzależnionych od nowoczesnych technologii.

Jak wykorzystać nowoczesne technologie w nauce?

Tak naprawdę wszystko zależy od kreatywności oraz podejścia nauczycieli. Obecnie mają oni dostęp do wielu różnego rodzaju platform edukacyjnych pozwalających na pobranie interaktywnych materiałów do nauki za darmo. Wszystko po to, aby uatrakcyjniać zajęcia i uczynić je znacznie ciekawszymi oraz bardziej przystępnymi dla uczniów. Takie materiały doskonale sprawdzają się zwłaszcza podczas nauki języków obcych oraz pojęć, które są dla uczniów trudniejsze do zrozumienia.

Ciekawym sposobem na wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji jest np. korzystanie z materiałów wideo, w tym krótkich filmików edukacyjnych. Obecnie dzieci i młodzież spędzają bardzo dużo czasu na oglądaniu krótkich filmików, dlatego przekazywanie im wiedzy za pośrednictwem takiego formatu to doskonała opcja.

Świetnym rozwiązaniem jest też sprawdzanie wiedzy w formie w formie quizów. To sposób na to, aby zaangażować uczniów oraz na bieżąco sprawdzać ich wiedzę. Dzięki temu nauczyciel może szybko wyłapać braki, ale bez konieczności kserowania materiałów, sprawdzania kartkówek oraz wystawiania ocen. Informacja zwrotna jest bowiem uzyskiwana od razu, bez konieczności poświęcania czasu przez nauczyciela po zakończeniu lekcji.

Jak widać nowoczesne technologie w edukacji dają ogromne możliwości. Zarówno nauczycielom, aby w łatwiejszy sposób przekazywać wiedzę, jak i uczniom w sprawniejszym jej przyswajaniu. Zdecydowanie więc warto z nich korzystać, ale przy tym sprawdzać, jak wpływają one na przyswajanie wiedzy przez uczniów. Wynika to z faktu, że nie wszystkie rozwiązania technologiczne są warte wdrażania, dlatego sprawdzanie odgrywa tak istotną rolę.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj