Strona główna Edukacja Odwołany rektor uczelni w Nowym Targu; powodem plagiat

Odwołany rektor uczelni w Nowym Targu; powodem plagiat

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin odwołał we wtorek księdza pułkownika rezerwy dr. hab. Stanisława Gulaka z funkcji Rektora Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Powodem jest plagiat w pracy habilitacyjnej byłego rektora.

W ocenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego były rektor przywłaszczył sobie autorstwo fragmentów ośmiu cudzych utworów w swojej pracy habilitacyjnej będącej podstawą nadania mu stopnia naukowego. Przywłaszczenie sobie autorstwa cudzych utworów narusza zarówno obowiązki nauczyciela akademickiego, jak i przepis ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych – podkreśla MNiSW.

Nowego rektora nowotarskiej uczelni na okres do końca kadencji wybierze teraz niezwłocznie kolegium elektorów. W okresie od dnia odwołania do dnia wyboru rektora jego obowiązki będzie pełnił najstarszy członek senatu uczelni.

Postępowanie dyscyplinarne wobec byłego rektora zostało wszczęte w ubiegłym roku przez samego ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Sprawę ujawnił Tygodnik Podhalański. Według gazety rektor miał dopuścić się plagiatu w pracy habilitacyjnej, której bronił w Katolickim Uniwersytecie w słowackim Rużomberoku. Były rektor w swojej pracy habilitacyjnej miał korzystać z dorobku naukowego innych osób oraz wykorzystać m.in. prace licencjackie swoich studentek, których był promotorem.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Bafia

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj