Strona główna Edukacja Pełniący obowiązki rektora UG chce powołać Centrum Ochrony Własności Intelektualnej

Pełniący obowiązki rektora UG chce powołać Centrum Ochrony Własności Intelektualnej

Po ujawnieniu sprawy związanej z plagiatami b. rektora Uniwersytetu Gdańskiego Jerzego Gwizdały i wszczęciu w tej sprawie dochodzenia w prokuraturze, pełniący obowiązki rektora uczelni prof. Krzysztof Bielawski chce utworzyć Centrum Ochrony Własności Intelektualnej na UG.

Informację o deklaracji pełniącego obowiązki Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Krzysztofa Bielawskiego przekazała PAP w poniedziałek rzeczniczka prasowa uczelni Beata Czechowska-Derkacz.

„Jednocześnie informuję, że obaj kandydaci na Rektora UG – prof. dr hab. Krzysztof Bielawski oraz prof. dr hab. Piotr Stepnowski przygotowują program przeciwdziałania naukowej nierzetelności. O swoich działaniach będą informować już po wyborach Rektora UG, które odbędą się 23 listopada 2020 r.” – dodała Czechowska-Derkacz.

Na stronie UG została zamieszczona „Deklaracja prof. dra hab. Krzysztofa Bielawskiego o utworzeniu Centrum Ochrony Własności Intelektualnej w Uniwersytecie Gdańskim”, w której m.in. czytamy: „Wydarzenia związane z zarzutami o kradzież własności intelektualnej wymagają podjęcia stanowczych kroków. Trzeba wyjaśnić wszystkie wątpliwości na zasadach pełnej przejrzystości i obowiązujących przepisów prawa. Mogę zapewnić, że w sytuacji, która dotknęła naszą społeczność, wdrożone zostały odpowiednie dla wagi sprawy procedury i działania” – pisze w deklaracji prof. Krzysztof Bielawski.

W poniedziałek PAP ujawniła, że dochodzenie ws. plagiatu byłego rektora UG Jerzego Gwizdały wszczęła Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy Agnieszka Adamska-Okońska, potwierdziła PAP w poniedziałek, że Prokuratura Okręgowa „wszczęła na początku listopada dochodzenie w kierunku art. 115 ust. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. podejrzenia popełnienia przestępstwa przywłaszczenia autorstwa lub wprowadzenia w błąd co do autorstwa cudzego utworu” ws. b. rektora UG.

Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska-Derkach przekazała PAP, że 12 listopada 2020 r. pełniący obowiązki Rektora UG prof. Krzysztof Bielawski, jako zawiadamiający, otrzymał informację o wszczęciu przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy dochodzenia w sprawie przywłaszczenia autorstwa części cudzych utworów.

„Uniwersytet Gdański, po uzyskaniu dokumentów z Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, 15 października 2020 r. złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jerzego Piotra Gwizdałę” – dodała Czechowska-Derkacz.

Rzeczniczka uczelni podkreśliła, że 13 listopada br. pełniący obowiązki Rektora UG prof. Krzysztof Bielawski podjął kroki w celu zawieszenia dra hab. Jerzego Gwizdały w pełnieniu obowiązków nauczyciela akademickiego, pismo zostało wysłane do zainteresowanego.

„Prof. Krzysztof Bielawski podjął taką decyzję, gdy upewnił się, iż prokuratura, wszczynając postępowanie przygotowawcze, uwiarygodniła podejrzenie popełnienia przestępstwa” – tłumaczyła Czechowska-Derkacz.

Wcześniej dr hab. Jerzy Gwizdała, decyzją pełniącego obowiązki Rektora UG, został odsunięty od kierowania Katedrą Bankowości i Finansów na Wydziale Zarządzania UG.

Na wniosek Uniwersytetu Gdańskiego, postępowanie wyjaśniające prowadzi też Rzecznik Dyscyplinarny przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pismo o możliwości popełnienia czynu uchybiającego obowiązkom lub godności nauczyciela wraz z prośbą o podjęcie stosownych czynności zostało wysłane 1 października 2020 r. do ówczesnego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pana Wojciecha Murdzka.

„Na wniosek pełniącego obowiązki Rektora UG prof. Krzysztofa Bielawskiego, 22 października 2020 r. Rada Dyscypliny Ekonomia i Finanse UG podjęła uchwałę o wszczęciu postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji Rady Wydziału Zarządzania UG z 26 października 2011 o nadaniu stopnia doktora habilitowanego Jerzemu Gwizdale” – przekazała PAP rzeczniczka prasowa UG.

We wrześniu w miesięczniku „Forum akademickie” ukazał się tekst Marka Wrońskiego, który zarzucił ówczesnemu rektorowi UG dr. hab. Jerzemu Gwizdale, iż ten dopuścił się licznych plagiatów. Kilka dni po publikacji Wrońskiego Gwizdała złożył rezygnację z funkcji rektora, powołał się w niej m.in. na stan swojego zdrowia.

PAP – Nauka w Polsce, Krzysztof Wójcik

kszy/ aj/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj