Strona główna Inne Pozew o rozwód – jak go napisać i gdzie złożyć?

Pozew o rozwód – jak go napisać i gdzie złożyć?

Ludzie schodzą się i rozchodzą. Obecnie około 30% małżeństw kończy się rozwodami. Wtedy, gdy wspólne życie nie jest możliwe, to najlepsze rozwiązanie. Wielu jednak obawia się samej sprawy rozwodowej, stresu, a także późniejszych problemów, zwłaszcza gdy w związku są współwłasność oraz dzieci.

Nie warto jednak zwlekać z decyzją, gdy naprawa małżeństwa nie jest możliwa. Najlepiej skontaktować się z dobrym adwokatem rodzinnym z Warszawy lub innego miasta, aby mógł on pomóc w przeprowadzeniu całej procedury sądowej.

Pierwszą czynnością w ubieganiu się o rozwód jest złożenie pozwu rozwodowego. Pozew ten w odpowiedniej formie powinien być złożony jako pismo w lokalnym wydziale cywilnym sądu okręgowego – jest to sąd właściwy dla okręgu, w którym małżonkowie ostatnio mieszkali lub też właściwego dla miejsca zamieszkania powoda, gdy nie można ustalić miejsca zamieszkania.

Dokładne wzory pozwów o rozwód można znaleźć na wielu stronach internetowych. W przygotowaniu dokumentu może pomóc także adwokat – to najczęściej wybierane rozwiązanie, ponieważ wtedy to specjalista może zająć się wszystkimi formalnościami.

Rozwód orzekany jest na żądanie jednego z małżonków, który wnosi pozew. Przy postępowaniu rozwodowym biorą udział dwie strony:

  • małżonek, który wnosi pozew – określany jest jako powód;
  • małżonek, z którym powód chce się rozwieść – określany jako pozwany.

W dokumencie należy dokładnie określić strony z danymi małżonków – imię, nazwisko, adresy, także wykonywane zawody. W pozwie należy też umieścić informacje o żądaniach, w tym głównie o tym, czy rozwód ma odbyć się z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie. Pozew należy też uzasadnić, opisać w nim sytuację majątkową i rodzinną – chodzi przede wszystkim o dzieci.

Do pozwu o rozwód dodaje się też załączniki – to akt małżeństwa, akt lub akty urodzenia wspólnych dzieci, zaświadczenia o zarobkach, a także odpis pozwu. Za wniesienie pozwu o rozwód trzeba też ponieść koszty – obecnie to stała opłata 600 złotych, z której można zostać warunkowo zwolnionym.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj