Strona główna Kariera Prawie 25 mln zł na projekty w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

Prawie 25 mln zł na projekty w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

Prawie 25 mln zł przeznaczonych zostanie na finansowanie 30 projektów w ramach konkursu dziedzictwo narodowe Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki – poinformowało we wtorek ministerstwo edukacji i nauki.

Dziedzictwo narodowe to moduł Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH), w ramach którego są finansowane nowe lub kontynuowane projekty obejmujące długoterminowe prace dokumentacyjne, edytorskie, translatorskie, słownikowe i bibliograficzne o fundamentalnym znaczeniu dla badań nad kulturą narodową.

Spośród 83 zgłoszonych wniosków wsparcie otrzyma 30 projektów na łączną kwotę blisko 25 mln zł – podało we wtorek MEiN.

Jedne z najwyższych kwot finansowania (1,5 mln zł) otrzyma Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk na realizację projektu “Warszawa/Łódź. Atlas Literatury Zagłady”.

W ramach modułu dziedzictwo narodowe zostaną sfinansowane również dwa inne przedsięwzięcia IBL PAN. Kwota ponad 1,3 mln zł zostanie przeznaczona na projekt “Bibliografia polskiej internetowej kultury cyfrowej wraz z katalogiem źródeł i archiwum. Uzupełnienie Polskiej Bibliografii Literackiej” (ponad 1,3 mln zł). Z kolei ponad 700 tys. zł trafi na sfinansowanie projektu “Romantyzm w świetle nowych źródeł”.

Druga co do wielkości kwota wsparcia – blisko 1,46 mln zł – trafi do Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk na realizację projektu “Liturgica Poloniae – I część Katalogu polskich rękopisów liturgicznych. Ponad 1,4 mln zł otrzyma Uniwersytet Gdański na realizację grantu “Bruno Schulz – recepcja w Polsce i na świecie po 1942 roku”.

Z kolei Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzyma ok. 1,25 mln zł na projekt “Inwentaryzacja kolekcji Stanisława Latanowicza (1886-1935) przechowywanej w zbiorach Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu”.

NPRH powstał w odpowiedzi na postulaty środowisk humanistycznych, a jego założenia zostały wypracowane w konsultacji z najwybitniejszymi przedstawicielami nauk humanistycznych w Polsce – podano na stronie MEiN. Celem programu jest uzupełnienie polskiego programu grantowego o projekty, których nie można sfinansować w konkursach NCN i NCBR oraz w konkursach ze środków europejskich.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj