Strona główna Firma Program PIT przy rozliczaniu ryczałtu ewidencjonowanego

Program PIT przy rozliczaniu ryczałtu ewidencjonowanego

Podatnicy, którzy podjęli decyzję o rozliczaniu się z fiskusem na podstawie ryczałtu od przychodu ewidencjonowanego (tzw. „ryczałtowcy”) zobowiązani są do dostarczenia do urzędu skarbowego wypełnionej deklaracji PIT 28 wraz z wymaganymi załącznikami. Sytuacja takich osób jest często bardziej złożona, niż podatników uzyskujących dochód z tytułu umowy o pracę z jednego tylko źródła. Stąd też korzystają oni często z programu PIT, który ułatwia i przyśpiesza poprawne wypełnienie deklaracji i wymaganych załączników.

Osoby mogące skorzystać z rozliczenia na podstawie ryczałtu od przychodu ewidencjonowanego to podatnicy prowadzący samodzielną działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych lub jawnych, oraz podatnicy rozliczający przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i umów o podobnym charakterze.

Czy korzystając z programu PIT można powiadomić urząd skarbowy o chęci rozliczenia podatku w oparciu o ryczałt od przychodu ewidencjonowanego?

Niestety nie. Program PIT ułatwi nam prawidłowe przygotowanie deklaracji PIT 28 i wybór załączników odpowiednich do naszej sytuacji podatkowej, jednak obowiązek powiadomienia urzędu skarbowego o chęci rozliczenia się na podstawie ryczałtu spoczywa na podatniku. Deklarację PIT 28 składają podatnicy, którzy:

 • zawiadomili do 20 stycznia 2016 roku urząd skarbowy o chęci rozliczania ryczałtem przychodów z działalności gospodarczej; w przypadku osób rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego, powiadomienie powinno nastąpić w pierwszym dniu działalności, lub nie później, niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
 • zawiadomili urząd podatkowy do 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz umów o podobnym charakterze; w przypadku pierwszego przychodu w grudniu, oświadczenie należy złożyć do końca roku.

Obowiązek powiadomienia organów podatkowych o chęci rozliczania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem nie dotyczy osób, które ten typ rozliczenia stosowały w poprzednich latach i nie zrezygnowały z niego.

Czy program PIT umożliwi rozliczenie kosztów uzyskania przychodów w PIT 28?

„Ryczałtowcy” nie mają prawa rozliczenia kosztów uzyskania przychodów w deklaracji PIT 28. Decydując się na tę formę rozliczenia z fiskusem podatnik traci możliwość rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, ale zyskuje niższą stawkę podatku, oraz możliwość dokonania odliczeń. Przy tej operacji program PIT pomoże nam w obliczeniach kwot odliczeń, takich jak:

 • składki na ZUS,
 • składki na ubezpieczenie zdrowotne,
 • ulg i odliczeń innego typu, odliczanych od dochodu, wskazanych w art. 26 ustawy o PIT (oprócz podanych powyżej),
 • ulgi abolicyjnej.

Poza tym podatnik rozliczający się na podstawie ryczałtu może przekazać 1% podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Chociaż ryczałtowcom nie przysługuje odliczanie ulgi prorodzinnej, mogą odliczać od przychodów stratę, wykazaną przed przejściem na ryczałt.

Czy program PIT pozwoli na rozliczenie podatku wspólnie z małżonkiem, lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko?

Osoby rozliczające podatek w oparciu o ryczałt nie mogą składać deklaracji podatkowej wspólnie jako małżeństwo, ani jako osoby samotnie wychowujące dzieci. Nie ma również możliwości wspólnego rozliczenia dochodów uzyskiwanych poza ryczałtem. Wyjątkiem jest, gdy ryczałtem opodatkowane są przychody z najmu i dzierżawy prywatnej lub umów podobnych. W takim przypadku podatnik ma prawo do rozliczenia innych przychodów (poza ryczałtem) wspólnie z małżonkiem, lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Program PIT pomocny w wyborze załączników do deklaracji PIT 28

W zależności od rodzaju działalności prowadzonej przez podatnika, deklaracja PIT 28 powinna być przesłana do urzędu skarbowego wraz z odpowiednimi załącznikami. Program PIT podpowie nam, które załączniki należy wybrać, a i samo ich wypełnienie okaże się łatwiejsze, niż ręczne wprowadzanie danych.

Wśród załączników do PIT 28 znajdują się:

 • PIT/D: informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych w roku podatkowym;
 • PIT/O: informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku w roku podatkowym;
 • PIT-28: zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
 • PIT-28/A: informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze;
 • PIT-28/B: informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych.

Termin składania deklaracji podatkowych PIT 28

Osoby rozliczające się w oparciu o ryczałt składają deklaracje PIT w terminie wcześniejszym, niż pozostałe PITy roczne, do 31 stycznia 2017 roku. Przygotowanie deklaracji przy pomocy programu PIT umożliwia nie tylko wydrukowanie dokumentów w formie papierowej, ale także przesłanie ich do urzędu skarbowego drogą elektroniczna, co z pewnością ułatwi złożenie zeznań podatkowych w wymaganym terminie.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj