Strona główna Edukacja Rola laptopów w innowacyjnych metodach nauczania i uczenia się

Rola laptopów w innowacyjnych metodach nauczania i uczenia się

Nauczyciele coraz częściej korzystają z nowoczesnych metod nauczania, zachęcając uczniów do pozyskiwania wiedzy w angażujący sposób. Każdy nauczyciel, który odchodzi od tradycyjnych metod nauczania, powinien wyposażyć się w laptopa. W jaki sposób komputer wspomaga procedurę dydaktyczną, jednocześnie pomagając podnosić posiadane kwalifikacje?

Nowoczesna szkoła, nowoczesne metody nauczania

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o konieczności unowocześnienia polskiej szkoły i metod nauczania w niej stosowanych. Należy dążyć do tego, aby uczniowie potrafili korzystać z informacji oraz dostępnych zasobów, a nie skupiali się wyłącznie na “wkuwaniu” regułek. Nowoczesna szkoła to taka, w której mądrze wykorzystuje się technologię. Dlatego też każdy nauczyciel powinien zostać wyposażony w dobrej jakości laptop. Umożliwia on:

  • szybkie wyszukanie potrzebnych informacji,
  • przygotowanie prezentacji dla uczniów,
  • pozostawanie w kontakcie z uczniami, rodzicami i innymi nauczycielami,
  • prowadzenie dokumentacji w internetowym dzienniku,
  • przygotowanie pomocy naukowych, które zostaną wykorzystane w czasie zajęć,
  • zaktywizowanie grupy w trakcie lekcji,
  • podnoszenie kwalifikacji zawodowych dzięki łatwiejszemu dostępowi do kursów i szkoleń.

Laptop dla nauczyciela powinien umożliwiać instalację różnego rodzaju programów, które pozwalają na przygotowanie ciekawych pomocy naukowych lub pokazanie, jak konkretny proces wygląda w praktyce. Dobrym przykładem jest nauczanie przedmiotów zawodowych, które pomagają uczniom przygotować się do pracy na konkretnym stanowisku. Ważne, aby już w szkole zdobyć umiejętności praktyczne, a nie tylko uczyć się teorii.

Laptop zamiast podręcznika?

Rola nauczyciela nie może sprowadzać się do odczytywania formułek – powinien on przede wszystkim tłumaczyć uczniom niezrozumiałe kwestie oraz pokazywać praktyczne aspekty nauczanego przedmiotu. Wtedy też o wiele łatwiej zrozumieć nawet bardzo skomplikowane zagadnienia. Ponadto uczeń musi zdobyć umiejętność korzystania z informacji, z którą wcześniej nie miał do czynienia.

Coraz częściej nauczyciele nie wymagają znajomości formułek, lecz skupiają się na wykorzystaniu wiedzy w praktyce. Ułatwia to powszechny dostęp do internetu, jednak aby proces dydaktyczny mógł zakończyć się sukcesem, szkoła musi zapewnić uczniom wysokiej jakości laptopy. Do tego rodzaju “rewolucji” w polskiej edukacji jeszcze daleko – póki co należy skupić się na tym, aby przynajmniej nauczyciel miał dostęp do nowoczesnych technologii, a zarazem metod nauczania. Laptopy na dzień dzisiejszy nie są w stanie zastąpić podręcznika, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by książka i komputer wzajemnie się uzupełniały.

Pomoc w podnoszeniu kwalifikacji

Myli się ten, kto uważa, że nauczycielowi wystarczy ukończyć studia kierunkowe. Obecnie od pedagogów wymaga się ciągłego podnoszenia kwalifikacji, między innymi poprzez uczestnictwo w kursach, szkoleniach czy studiach podyplomowych. Czasem trudno pogodzić je z pracą w pełnym wymiarze godzin, jednak z pomocą przychodzi nauka online. Dobry laptop pozwala nie tylko uczyć innych za pomocą narzędzi komunikacji zdalnej, lecz również samemu pozyskiwać wiedzę. Warto mieć na uwadze, że im wyższe kwalifikacje, tym większa szansa na pozyskanie dobrze płatnej pracy. Korzystając z wysokiej klasy laptopa, możemy uczyć się bez względu na miejsce, w jakim się znajdujemy. 

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj