Strona główna Firma Sitodruk w praktyce – korzyści i ograniczenia

Sitodruk w praktyce – korzyści i ograniczenia

Sitodruk jest techniką drukowania wykorzystującą specjalny ekran, który służy do przepuszczania farby na określoną powierzchnię. Metoda ta cieszy się dużą popularnością i jest chętnie wykorzystywana do masowej produkcji odzieży, a także tworzenia dużej ilości plakatów, naklejek, tabliczek z nazwami czy banerów. Warto stosować sitodruk do realizacji projektów, które wymagają atrakcyjnych i trwałych grafik. Efekty uzyskane dzięki tej metodzie charakteryzują się bardzo wysoką jakością.

Co to jest sitodruk?

Proces sitodruku rozpoczyna się od umieszczenia specjalnego ekranu nad materiałem, na którym ma zostać wykonana odbitka. Następnie farba przesuwana jest po powierzchni sita za pomocą rakla lub innego narzędzia. Barwnik przechodzi przez otwory w siatce, tworząc pożądany wzór lub grafikę. W ten sposób powstaje pożądany nadruk. Sitodruk jest często stosowany w przemyśle, ponieważ pozwala na ozdabianie różnych materiałów, w tym tkanin, papieru, metalu, szkła i tworzyw sztucznych. Jest to również stosunkowo niezawodna technika, co oznacza, że wykonane dzięki niej nadruki wykazują się dużą odpornością na ścieranie i blaknięcie. Wzory naniesione na tkaniny nie znikają nawet po wielokrotnym praniu. Dlatego właśnie świetnie sprawdzają się koszulki i inne akcesoria odzieżowe ozdobione tą metodą. Sitodruk jest równie funkcjonalny w przypadku zastosowań zewnętrznych (np. na banerach reklamowych).  Technika ta pozwala ponadto na wykonanie unikatowych dzieł sztuki czy drukowanie plakatów artystycznych.

Jakie są korzyści i ograniczenia ze stosowania sitodruku?

Sitodruk ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest to, że pozwala uzyskać szczegółowe nadruki wysokiej jakości. Bardzo istotna jest również duża wszechstronność i możliwość wyboru materiału odpowiedniego do charakteru zlecenia. Odbitki wykonane tą metodą są zazwyczaj trwałe i odporne na ścieranie, blaknięcie oraz szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Metoda ta sprawdza się także w przypadku nanoszenia nadruków na trudno dostępne powierzchnie, a ponadto umożliwia tworzenie grafik na ciemnych tkaninach. Istnieją jednak pewne ograniczenia w korzystaniu z niej. Proces przygotowania matrycy sitodrukowej jest dosyć kosztowny, szczególnie w przypadku niewielkich nakładów. Obejmuje on wytworzenie sita z odpowiednim wzorem i przygotowanie farby. Warto także, wiedzieć, że w porównaniu do innych technik, takich jak druk cyfrowy, paleta kolorystyczna jest w tym wypadku ograniczona. Każda barwa wymaga zastosowania innego sita i wykonania oddzielnej operacji drukowania. Tworzenie skomplikowanych wzorów lub grafik w sitodruku może więc być bardziej pracochłonne niż w przypadku innych technik. Przy małych nakładach cena jednostkowa może być stosunkowo wysoka w porównaniu do innych technik, co sprawia, że nie jest to zawsze opłacalne rozwiązanie. W sitodruku trudno jest uzyskać płynne gradienty kolorów i subtelne przejścia kolorystyczne, co w przypadku niektórych projektów może stanowić problem.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj