Strona główna Edukacja Od środy XIV Bałtycki Festiwal Nauki

Od środy XIV Bałtycki Festiwal Nauki

Z ponad 520 wydarzeń popularyzujących naukę będą mogli skorzystać uczestnicy Bałtyckiego Festiwalu Nauki, którego 14. edycja rozpocznie się już w środę 24 maja. W programie m.in. nocna wyprawa do miejsc zamieszkałych przez nietoperze, kierowanie statkiem za pomocą symulatora czy podróż po Układzie Słonecznym w wirtualnej rzeczywistości.

W XIV Bałtyckim Festiwalu Nauki weźmie udział 14 instytucji, w tym 9 uczelni wyższych zrzeszonych w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego. Zaplanowanych jest ponad 520 wydarzeń popularyzujących naukę, które odbywać się będą m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Słupsku, Pelplinie, Borucinie czy Helu. W programie festiwalu znajdują się konferencje i pikniki naukowe, wykłady, warsztaty, dyskusje panelowe, zwiedzanie laboratoriów, prezentacje doświadczeń i eksperymentów.

Najwięcej wydarzeń – 150 – zorganizuje Uniwersytet Gdański. Oprócz imprez takich jak wykłady czy prezentacje eksperymentów, instytucje związane z UG zorganizują wycieczki naukowe, np. do unikatowych siedlisk nadmorskich, nocną wyprawę do miejsc zamieszkałych przez nietoperze, zwiedzanie Muzeum Emigracji w Gdyni i helskiego fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG, a także wyprawę do Stacji Limnologicznej UG w Borucinie nad jeziorem Raduńskim.

Akademia Morska w Gdyni umożliwi podjęcie na symulatorze samodzielnej próby przeprowadzenia statku morskiego z portu w Gdyni do portu w Gdańsku. Z kolei Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku udostępni podczas festiwalu tzw. “fit box”, czyli mały, modułowy pawilon sportowy, w którym będzie można wykonać trening aerobowy oraz łagodny trening siłowy – przy okazji produkując prąd. W Słupsku natomiast będzie można zbudować i wypuścić w powietrze własny model rakiety podczas warsztatów zorganiowanych przez Akademię Pomorską.

Na Politechnice Gdańskiej będzie można uczestniczyć w prezentacji nowoczesnych robotów przemysłowych, samodzielnie przygotować kosmetyki z łatwo dostępnych składników pochodzenia naturalnego, odbyć podróż po Układzie Słonecznym w wirtualnej rzeczywistości czy skorzystać z symulatora orbitacji. Pracownicy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni zaprezentują z kolei m.in. możliwości symulatora mostka okrętowego statku i opowiedzą o współczesnych piratach morskich.

Jak tłumaczą organizatorzy, celem Bałtyckiego Festiwalu Nauki jest przybliżenie mieszkańcom regionu tematyki prowadzonych na Pomorzu badań naukowych, zaznajomienie z osiągnięciami nauki oraz przedstawienie ich w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, sprzyjającej rozbudzeniu ciekawości świata i radości jego poznania.

Wśród patronów Festiwalu znaleźli się m.in. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prezes Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, wojewoda pomorski, marszałek województwa pomorskiego, prezydenci Gdańska, Gdyni, Sopotu i Słupska, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego oraz pomorski kurator oświaty.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, choć niektóre z nich wymagają wcześniejszej rejestracji. Więcej informacji o tegorocznej edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki można znaleźć na stronie imprezy: http://bfn.gda.pl.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj