Strona główna Inne Studenci oferują bezpłatną pomoc prawną

Studenci oferują bezpłatną pomoc prawną

Mieszkańcy Podkarpacia mogą od wtorku skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Porad udzielają studenci Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Akcja potrwa do soboty.

Jak poinformował PAP rzecznik uczelni Przemysław Pawlak, zainteresowani pomocą prawną mieszkańcy mogą uzyskać porady w sprawach cywilnych, karnych oraz z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

„Porad udzielają studenci na co dzień pracujący w działającej przy uczelni Klinice Prawa. Przez to, że na co dzień stykają się tam z konkretnymi przypadkami prawnymi, nabrali już pewnej praktyki w udzielaniu tego typu porad. Tym bardziej, że dyżurują w Klinice pod okiem pracowników naukowych uczelni” – zauważył Pawlak.

Klinika Prawa działa przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie od kilku lat. Patronat nad Kliniką objął Rzecznik Praw Obywatelskich.

Tydzień pomocy prawnej, organizowany na rzeszowskiej uczelni w ramach obchodów jej 20-lecia, zainaugurowało seminarium i debata na temat „Form pomocy prawnej w Polsce – skuteczność czy fikcja?”. Uczestnicy rozmawiali m.in. o różnorodności form pomocy prawnej w Polsce i jej zakresie, o dostępności usług prawniczych w Polsce i skuteczności instrumentów służących ochronie praw jednostki, takich jak np. skarga na przewlekłość postępowania, zażalenie na zatrzymanie, wniosek o odszkodowanie za niesłuszne skazanie.

Rozmawiano też o problemach pomocy udzielanej osobom opuszczającym jednostki penitencjarne, oraz o pomocy dla nieletnich, których zachowanie wskazuje na demoralizację.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. prokurator, sędzia, adwokat, a także przedstawiciel dyrekcji zakładu karnego.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj