Strona główna Inne Twarda woda w domu – jak sobie z tym radzić?

Twarda woda w domu – jak sobie z tym radzić?

Zbyt twarda woda w domu może powodować wiele problemów. Przede wszystkim obniża żywotność sprzętu AGD i kotłów grzewczych, powodując osadzanie się kamienia. Nie jest także korzystna dla samych użytkowników. Kąpiele w takiej wodzie mogą wywoływać wysychanie i podrażnienia skóry. Na szczęście można temu zaradzić. Sprawdź, jakie urządzenia się sprawdzą.

Zmiękczacze – remedium na twardą wodę

Twarda woda stanowi spory problem w domach i mieszkaniach. Rozpuszczone w niej sole mineralne, przede wszystkim wapnia i magnezu, powodują odkładanie się kamienia. Takie osady mogą działać niszcząco na sprzęt AGD i kotły grzewcze, a także zatykać przewody instalacyjne. Twarda woda nie jest także wskazana do mycia skóry i włosów. Użytkownicy nie mają jednak wpływu na parametry wody dostarczanej do ich domów za pośrednictwem systemu wodociągów. Mogą jednak podjąć działania, aby woda, która krąży w domowej instalacji, miała odpowiednie właściwości.

Jeśli zależy Ci na tym, by obniżyć twardość wody już na etapie dostarczania jej do budynku, możesz zainwestować w zmiękczacz wody na cały dom. Jest to urządzenie, które montuje się w pobliżu głównego zaworu w budynku. Dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie?

Jest ono najbardziej kompleksowe, czyli zapewnia odpowiednie parametry wody nie tylko w kranach, ale w całej instalacji. Dzięki temu chronione są same rury, urządzenia AGD czy kocioł wody. Jak to działa?

Zmiękczanie polega na wymianie jonów wapnia i magnezu na jony sodu, którymi naładowane jest złoże. Gdy woda przez nie przepływa, zawarte w niej kationy wapnia i magnezu są zatrzymywane na powierzchni złoża, a do kranu trafia woda wzbogacona o jony sodu.

Jeśli nie zmiękczacz, to co?

Nie wszędzie jest możliwość zainstalowania zmiękczacza, który poprawi parametry wody w całym budynku. Jakie inne rozwiązania można zastosować? Jest ich całkiem sporo i pozwalają na zadbanie o optymalne właściwości w poszczególnych miejscach, czyli na przykład w kranie kuchennym, prysznicu czy zmywarce.

Do najpopularniejszych propozycji należą:

  • filtry do twardej wody nablatowe,
  • filtry do gorącej wody prysznicowe,
  • baterie trójdrożne,
  • baterie czterodrożne.

Na które z nich warto się zdecydować?

Nablatowe filtry do twardej wody to niewielkie urządzenia, które można ustawić praktycznie wszędzie – zwykle na blacie kuchennym lub szafce. Poprawiają parametry wody, usuwając z niej wszelkie zbędne substancje smakowe i zapachowe. Jeśli zależy Ci w szczególności na obniżeniu jej twardości, wybierz wariant wyposażony w złoże zmiękczające, na przykład Modern – filtr nablatowy Aquaphor z wkładem B200. Podłącza się go do baterii w miejscu perlatora poprzez dołączony wężyk zakończony przełącznikiem strumienia.

Filtry do gorącej wody montowane na słuchawce prysznica to z kolei propozycja, która sprawdzi się w łazience. Twarda woda podrażnia skórę, a także sprawia, że środki myjące gorzej się pienią i mają mniejszą wydajność. To sprawia, że trzeba stosować ich więcej.

Elementy zakładane na słuchawkę prysznica (przykręca się je pomiędzy samą słuchawką a przewodem doprowadzającym do niej wodę) są niewielkie i poręczne. To świetne rozwiązanie, jeśli w Twoim domu nie ma możliwości instalacji ogólnego zmiękczacza lub jeśli zależy Ci  szczególnie na poprawie parametrów wody przeznaczonej do codziennych kąpieli.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj